Ať už se chystáte lepit obklady, dlažby, cihly nebo třeba pórobetonové tvárnice, neobejdete se bez kvalitního stavebního lepidla. Vybrat správný typ lepidla ale není jen tak! Na trhu narazíte na stavební lepidla s různými plnivy, které se liší svými vlastnostmi a způsobem použití. Přečtěte si, jaké druhy lepidel existují, čím se vyznačují a na co si dát při jejich výběru pozor.
Jaké lepidlo vybrat pro vaši stavbu?
Potřebujete vytvořit pevný, nebo pružný spoj?
V první řadě se zamyslete nad tím, jaký typ spoje potřebujete lepením vytvořit. Standardní typy stavebních lepidel vytvoří pevný nedeformovatelný spoj, tzv. flexibilní lepidla pak spoj pružný a deformovatelný. Ten budete potřebovat zejména při lepení materiálů v exteriérech, kde vzhledem k výrazným tepelným změnám dochází k roztahování a stahování materiálu.
Pružné lepidlo si s rozměrovými změnami bez problémů poradí, při použití tvrdého typu by však mohlo popraskat. Vysokou pružnost lepidel pak oceníte i při lepení materiálu na pružné podklady, například umakart nebo dřevovláknité desky.
Deformovatelné, tenkovrstvé, tixotropní lepidlo výjimečných vlastností s prodlouženou dobou zavadnutí k lepení obkladů a dlažeb z keramiky a přírodního kamene.
Rozdělení stavebních lepidel podle použitého plniva
Pro výrobu stavebních lepidel se používají různá plniva, od kterých se odvíjí i vlastnostmi hmoty. Obecně se lepidla rozdělují na cementová, disperzní a epoxidová.
Cementové lepidla
Jedná se o nejrozšířenější typ stavebních lepidel, který nachází široké možnosti využití. Skládá se z kameniva, organických přísad a hydraulických pojiv. Před použitím je třeba suchou směs cementového lepidla smíchat s vodou, a vytvořit tak lepidlo požadované konzistence. Hodí se pro lepení různých povrchů, například jako stavební lepidlo na beton nebo jako fasádní lepidlo.
Disperzní lepidla
Stavební disperzní lepidla se používají pro lepení obkladů a dlažeb, případně izolačních desek. Jsou pružná a vhodná pro lepení na různé materiály včetně dřeva či původních obkladů. Disperzní lepidla obsahují minerální pojiva, organické přísady a pojiva ve formě polymerní disperze. Na rozdíl od cementových se dodávají v tekuté formě, a jsou tedy připravena k okamžitému použití.
OBKLADOLEP je lepicí hmota určená zejména pro okamžité lepení obkladů a dlažeb na podklady z betonu, dřeva, umakartu, zdiva, cementových a vápenocementových malt, sádrokartonu, KONSTRUKČNÍCH DESEK i polystyrenových podhledů.
Epoxidová lepidla
Zvláštním typem stavebních lepidel jsou epoxidová na bázi syntetických pryskyřic, minerálních plniv a organických přísad. Epoxidová lepidla jsou odolná vůči chemikáliím, a tak se s oblibou používají i chemických provozech, laboratořích nebo nemocnicích.
Co znamená označení stavebních lepidel písmeny?
Toto rozdělení je často označeno i písmeny. Ta značí formy klasifikace lepidla a pomohou vám s výběrem.
- Písmeno C – označuje cementové lepidlo. Po smíchání s vodou se hodí jako lepidlo na dlažbu nebo obklady. Dále se dělí ještě na lepidla C1 a C2. C1 jsou standardně tvrdnoucí lepidla a C2 jsou vylepšená lepidla pro povrchy s vysokou zátěží.
- Písmeno D – znamená disperzní lepidlo. Tato pojiva jsou připravena k použití bez rozmíchání. Často jsou to stavební lepidla v tubě. Hodí se například pro lepení dřeva.
- Písmeno R – značí lepidla na bázi reakčních pryskyřic. Ta doporučujeme pro extrémně namáhané spoje.
- Písmeno T – znamená lepidlo se sníženým skluzem.
- Písmeno F – je pro rychle tvrdnoucí lepidla. Pomohou vám s rychlou prací a s lepením na místech, kde nemůžete čekat desítky minut na zatvrdnutí. Rychleschnoucí lepidla tuhnou už po desítkách sekund.
- Písmeno S – jsou flexibilní lepidla s příčnou deformací.
- Písmeno E – značí lepidla s prodlouženou dobou zavadnutí (až 30 minut.)
Rozdělení lepidel podle lepeného materiálu
Lepíte dřevo, plast, nebo kov? Vyberte si správné lepidlo podle materiálu. Pro každý bude fungovat trochu jiná struktura a receptura stavebního lepidla.
1) Lepidlo na kov: Pro lepení kovových materiálů se často používají lepidla na bázi epoxidů, která mají vysokou pevnost a odolnost vůči mechanickému namáhání. Další volbou je akrylátové lepidlo, které je vhodné pro lepení zejména hliníku.
2) Lepidlo na dřevo: Pro lepení dřeva se často používá lepidlo na bázi polymerů, které se snadno nanáší a zaručuje pevný a pružný spoj. Další možností je použití epoxidového lepidla, s nímž dosáhnete spoje vysoce pevného a odolného.
3) Lepidlo na sklo: Při lepení skla doporučujeme použít UV lepidlo, které tuhne pod vlivem ultrafialového záření. Tento typ lepidla poskytuje průhledné a odolné spoje. Další možností je silikonové lepidlo, které je vhodné pro lepení skla na různé povrchy.
4) Lepidlo na keramiku: Pro lepení keramických materiálů použijte lepidlo na bázi epoxidů nebo silikonové lepidlo. Tyto druhy lepidel zaručují silné a odolné spoje i na keramických površích.
5) Lepidlo na plasty: V závislosti na druhu plastu můžete použít různé typy lepidel. Například pro lepení tvrdých plastů, jako je PVC nebo ABS, se často používá cyanoakrylátové lepidlo. Pro elastické plastové materiály, jako je například silikon, je vhodné použít silikonové lepidlo. Mezi lepidly na plasty najdete také doporučená stavební lepidla na perlinku. Pro lepení polystyrenu hledejte speciální stavební lepidlo na polystyren.
6) Lepidlo na cihly: Pro lepení cihel se často používá lepidlo na bázi cementu, známé jako cihlové lepidlo. Toto lepidlo je speciálně navrženo pro spojování cihel a zajišťuje pevné a trvanlivé spoje.
Zaměřte se na vlastnosti stavebních lepidel
Stavební lepidla mohou být doplněna o nejrůznější přísady, které zlepšují jejich vlastnosti a předurčují je pro konkrétní způsob využití. Standardní cementová lepidla se používají zejména pro lepení nenasákavých materiálů v interiéru.
Pro lepení velkoformátových obkladů a dlažeb však budete potřebovat zlepšená cementová lepidla, která se vyznačují sníženým skluzem a případně prodlouženou dobou zavadnutí. Díky ní budete mít více času na přilepení k podkladu po nanesení lepidla a k přesnému vycentrování. Vysoce deformovatelná cementová lepidla se sníženým skluzem a prodlouženou dobou zavadnutí jsou vhodná pro lepení materiálu ve vnitřních i venkovních prostorách. Lepidla jsou odolná proti vodě i mrazu a dají se použít i na stěrkování.
Lepidla pro speciální účely
Vedle běžných stavebních lepidel určených pro nejrůznější materiály a způsoby využití najdete na trhu i lepidla pro speciální účely. Patří mezi ně například lepidla na parozábrany, která se vyznačují svou vzduchotěsností. Dalším příkladem jsou lepidla na asflatové pásy vyrobená z bitumenové hmoty s přídavkem chemických sloučenin. Pro lepení v exteriéru doporučujeme použít stavební lepidla, která jsou mrazuvzdorná.
Univerzální lepidlo mějte vždy po ruce
Stavební lepidlo pro lepení obkladů, dlažeb, izolačních desek a dalších materiálů vybírejte vždy s ohledem na požadované vlastnosti a místo aplikace. Pro pevné spojení menších ploch mějte po ruce univerzální lepidla, která jsou předurčena pro vytváření velmi pevných spojů mezi hojně využívanými materiály. Příkladem takového lepidla je T-REX GOLD POWER od výrobce Soudal, který se dá použít jak na konstrukční lepení, tak tmelení spár. Lepidlo dobře drží jak na savých, tak nesavých podkladech, navíc se dá přetřít běžnými nátěry.
Unikátní složení s vlákny pro maximální pevnost spoje! Nejsilnější lepidlo na trhu!
Lepení namísto vrtání?
Jedním z velkých benefitů lepení je, že občas vám mohou nahradit těžkou práci s vrtáním nebo zatloukáním. Se správným a kvalitním lepidlem můžete připevnit předměty ke zdi i jiným materiálům bez děr a nepořádku. Ušetříte si čas a námahu s vrtáním. Pokud máte sousedy, jistě ocení i méně hluku. Práce s lepením bude často také rychlejší, pouze musíte nechat lepidlo pečlivě zaschnout. Pro lepení si vyberte správný materiál, který bude s lepidlem dobře interagovat (např. dlaždice, přírodní kámen, sklo, plast, kov nebo dřevo) a vždy lepené plochy správně ošetřete a očistěte.
Jak odstranit stavební lepidlo
A co když přijde čas lepidlo odstranit? Odstraňování stavebních lepidel závisí na konkrétním druhu lepidla a povrchu, ze kterého je potřeba lepidlo odstranit. Zde je několik metod pro odstraňování stavebních lepidel:
1) Mechanické odstranění: Pokud je to možné, zkuste lepidlo mechanicky odstranit pomocí škrabky, špachtle, brusného papíru nebo jiného vhodného nástroje. Tato metoda je obvykle účinná při odstraňování suchých a tvrdých lepidel.
2) Tepelné odstranění: Některá lepidla lze odstranit pomocí tepla. Používá se například teplovzdušná pistole nebo páječka, která zahřívá lepidlo a umožňuje jeho odstranění. Při použití této metody však doporučujeme nejvyšší opatrnost, aby nedošlo k poškození povrchu.
3) Chemické odstranění: Existují také chemické přípravky, které pomáhají lepidlo rozpustit a odstranit. Používejte chemikálie vhodné pro daný typ lepidla a povrchu. U chemikálií platí dvojnásob, že je důležité pečlivě číst popisy produktů. Příklady chemikálií, která odstraňují stavební lepidla:
- Aceton: Používá se k odstraňování cyanoakrylátů a některých druhů epoxidových lepidel.
- Rozpouštědlo na bázi terpentýnu: Doporučujeme je k odstraňování lepidel na bázi přírodního kaučuku.
- Rozpouštědlo na bázi benzenu: Pomůže vám zbavit se epoxidových a polyuretanových lepidel.
Před použitím proveďte test na malé části povrchu, abyste si ověřili účinnost a bezpečnost chemikálie.
Nevíte si s výběrem vhodného stavebního lepidla rady? Kontaktujte nás nebo navštivte některou z prodejen IZOMAT po celé republice. Odborný personál vám představí různé typy stavebních lepidel, přiblíží rozdělení do tříd, které se u jednotlivých výrobců liší, a poradí i s montážním postupem a aplikací.
Na e-shopu IZOMAT najdete všechny druhy a typy stavebních lepidel, na které si jen vzpomenete. Navštivte kategorii lepidla a chemické kotvy a vyberte vhodné lepidlo pro váš projekt. Z pohodlí domova u nás můžete objednat i veškeré další vybavení i materiál pro stavbu a rekonstrukci.
Lepidlo na polystyren Den Braven 3 kg
Disperzní lepidlo Hasoft Obkladolep 4,5 kg
Lepidlo Mamut Glue Den Braven High Tack 290 ml bílé
IZOCHEM Lepicí pěna pistolová 750 ml
Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat