Gabionové ploty mají v soudobé architektuře pevné místo. Představují spojení maximální funkčnosti a jednoduchého designu, ve kterém hrají prim přírodní materiály. Pokud vás realizace plotu či ohrazení teprve čeká, zvažte právě řešení v podobě gabionů. O jejich vlastnostech, výhodách, typech i svépomocné realizaci se dočtete v následujících řádcích.
Gabiony jsou vhodné pro stavbu mnoha zahradních konstrukcí, například plotů, zpevňovacích stěn ve svažitém terénu, schodů, zákoutí či dekorací.
Gabion – drátěný koš vyplněný kameny
Ploty a jiné konstrukční prvky z gabionů poznáte na první pohled. Jejich základem je kamenivo, které si drží svůj tvar díky sítím ze svařených drátů. Sítě jsou vzájemně propojené a zajišťují oporu i stabilitu, navíc zabraňují vypadávání jednotlivých kusů kamene.
Dráty pro výrobu sítí mají zpravidla průměr 3, nebo 4 mm a pro ochranu proti korozi jsou upravené zinkováním či jiným typem povrchové úpravy (pro vyšší odolnost mohou obsahovat i příměs hliníku).
Výhody gabionových plotů
Gabiony jsou vhodné pro stavbu mnoha zahradních konstrukcí, například plotů, zpevňovacích stěn ve svažitém terénu, schodů, zákoutí či dekorací. Přináší totiž řadu výhod:
- Chrání před hlukem a prachem – ploty z gabionů jsou vyplněné masou kameniva. Díky tomu ochrání pozemek před prachem z přilehlých silnic. Přináší také dostatečný útlum hluku, a tak nachází uplatnění i při realizaci protihlukových stěn.
- Poskytují soukromí – vzhledem k výraznému útlumu hluku, libovolné výšce a neprůhlednosti se s oblibou používají pro ohrazení zahrad i teras.
- Jsou pevné a stabilní – zásyp těžkými kameny přináší pevnost a stabilitu. V některých případech ani není potřeba plot stabilizovat pomocí sloupků, stačí jen koše postavit na požadované místo a vyplnit kamením.
- Vydrží desítky let – životnost drátových sítí se pohybuje v rozmezí 25 až 60 let (podle typu povrchové úpravy). Některé druhy kameniva ale vydrží mnohem déle – při rekonstrukci či opravě je můžete znovu využít. S minimálními zásahy v průběhu let tak vytvoříte plot na celý život.
- Mají nadčasový vzhled – použití přírodního kamene má v zahradní architektuře místo po tisíce let. Gabionové ploty tak nejsou líbivým trendem, který brzy pomine – žádané a esteticky přitažlivé budou zřejmě i v dalších dekádách.
- Snadno a rychle se montují – realizace gabionových plotů připomíná skládačku. Jednotlivé komponenty jednoduše propojíte a vrhnete se na vyplňování kamenivem. Menší plotek zvládnete postavit i za jediný den.
- Jejich cena je přívětivá – realizace gabionového plotu se při svépomocné realizaci rozhodně vyplatí. Stačí jen nakoupit drátové sítě, spojovací materiál a dostatek kamení.
Základem plotu jsou koše z drátových sítí, které jsou dostupné v různých velikostech ok.
Plot z gabionů – dva typy konstrukce
Výrobci na zvýšený zájem o ploty z gabionů reagují a nabídku svých systémů postupně rozšiřují. Populární košový systém gabionů tak před pár lety doplnil i systém plotový, u kterého jsou boky řešené pomocí speciálních sloupků.
Košový systém
Základem plotu jsou koše z drátových sítí, které mají po propojení tvar kvádru. Sítě jsou dostupné v různých velikostech ok (10 ×10 cm, 10×5 cm, 2,5×10 cm apod.). Vzájemně je spojíte pomocí drátů ve tvaru spirály. Ty nahradily dříve používané c-spony, od jejichž používání řemeslníci ustoupili kvůli pracnosti a nutnosti používání speciálních nůžek.
Aby se koše při plnění kamenivem neprohýbaly směrem ven, dovnitř každého metrového segmentu umístěte distanční sponu. Koše s kamenivem mohou být samostojné bez dodatečného kotvení, u vyšších plotů se však k betonovému podkladu nebo do země kotví pomocí stabilizačních sloupků.
Plotový systém
Realizace plotového systému gabionů je obdobná jako u stavby plotu z pletiva. Stabilizačním prvkem jsou totiž sloupky, které se zabetonují do země, případně pomocí patky přišroubují k betonové základně. Sloupky mají drážky, do kterých upevníte drátové sítě, a vytvoříte tak prostor pro zasypání kamenivem. I v tomto případě je potřeba sítě zpevňovat pomocí distančních spon, které zabrání průhybu při plnění.
Rozdělení podle způsobu uložení kameniva
Jak bude váš gabionový plot vypadat? Záleží nejen na typu kameniva, ale také způsobu plnění, pro který se rozhodnete.
Sypaný gabionový plot
Vzhledem k rychlosti a nenáročnosti realizace jsou sypané ploty z gabionů nejrozšířenější. Konstrukce z drátových sítí jednoduše naplníte jedním typem kameniva – rozložení ponecháte náhodné. Menší ploty zvládnete zasypat i ručně (např. ze stavebního vědra nebo pomocí lopaty). Při realizaci velkých plotů se pak vyplatí povolat na pomoc menší bagr.
Skládaný gabionový plot
Pro realizaci budete potřebovat dva typy kameniva – ploché lomové a menší drcené pro výplň. Placaté kameny vyskládáte dle vlastního uvážení po okrajích sítí a uprostřed zasypete kamenivem menší frakce. Díky ručnímu skládání dokážete vytvořit i různé mozaiky a skladbu kamenů si upravíte podle sebe.
Skládání pohledového kameniva a následné zasypávání je však pracné a časově náročné. Proto tento postup není příliš vyhledávaný. Pokud realizaci skládaného gabionového plotu svěříte firmě, ve srovnání se sypanými gabiony zaplatíte o desítky procent navíc.
Výběr vhodného typu kameniva
Kamenivo pro gabionový plot vybírejte nejen podle vzhledu, ale i vlastností. Zvolený typ kamene musí být dostatečně tvrdý a odolný. Z toho důvodu není vhodný např. pískovec – přestože je vizuálně přitažlivý, rychle podléhá degradaci. Jeho životnost se pohybuje kolem 10 let. Naopak životnost výplně ze žuly nebo křemenných oblázků je v podstatě neomezená.
Pro sypané gabionové ploty se používá drcené kamenivo. Jednotlivé kusy musí být dostatečně velké, aby nevypadávaly z ok drátových sítí. Výběr vhodného typu frakce je proto důležitý. Nejčastěji se používá drcené kamenivo frakce 150–300 mm, případně 63–125 mm. Pro sítě s menšími oky (2,5×10 cm) můžete použít i menší kameny frakce 32–63 mm.
Menší ploty z gabionových sítí zvládnete zasypat i ručně, např. pomocí stavebního vědra.
Nepodceňujte přípravu podkladu
Pokud výška vašeho plotu nepřesáhne 180 cm, betonování základů nemusíte řešit. Gabiony bez obav pokládejte přímo na zhutněné štěrkové lože. Ve většině případů ale budete muset zabetonovat stabilizační sloupky, které umístíte do středu košů a propojíte je s dráty. Bez sloupků se zřejmě obejdete v případě, že váš plot bude široký alespoň 50 cm a jeho výška nepřesáhne 150 cm.
Příprava podkladu je v případě gabionových plotových systémů odlišná než u systému košů. Stabilizace je zde nutná vždycky, protože sloupky nejsou samostojné. Kotvení provedete buď betonáží do nezámrzné hloubky, nebo přišroubováním pomocí patek k betonovým základům.
Náročnost a cena
Ve srovnání se zděnými ploty je realizace gabionových plotů snazší a rychlejší. Při porovnávání s pletivovými ploty pak gabiony rozhodně vedou z hlediska estetiky, odolnosti či životnosti.
Rozhodnete-li se pro svépomocnou realizaci, cena vás příjemně překvapí. Náklady snížíte zejména v případě, že si koše z jednotlivých dílů sestavíte sami a zajistíte si i vlastní dopravu kameniva. Realizace specializovanou firmou se vám samozřejmě prodraží, ale to se týká všech stavebních prací na klíč. Cena gabionových plotů na zakázku (včetně dopravy a montáže) začíná na cca 2500 Kč/m3.
Oslovte více firem v okolí a nechejte si vypracovat kalkulaci ceny. A pokud se nakonec rozhodnete postavit gabionový plot vlastníma rukama, na pobočkách stavebnin IZOMAT vám s výběrem materiálu rádi pomůžeme. Materiál i potřebné nástroje si však můžete z pohodlí domova výhodně pořídit v našem e-shopu IZOMAT.
Vědro stavební plastové IZOMAT 20 l
Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat