Menu
Menu

Pokládání mozaiky zvládnete levou zadní! Poradíme, jak na to

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Pokládání mozaiky zvládnete levou zadní! Poradíme, jak na to - izomat.cz

Ozvláštněte vaši koupelnu nebo kuchyň mozaikovým obkladem. Jak na pokládání mozaiky? Provedeme vás všemi kroky od zaměření přes lepení až po spárování.

Chcete svou koupelnu nebo kuchyň ozvláštnit poutavou mozaikou? Její pokládání zvládnete i bez pomoci profesionálního obkladače. Protože jsou jednotlivé kousky mozaiky propojené a zpevněné sítí, stačí dílce nalepit na podklad a vyspárovat. Pokládání mozaiky se ale od běžného obkládání v některých ohledech liší a má svá specifika. Máme pro vás pár tipů a rad, jak při pokládání mozaiky správně postupovat.

Lepidlo naneste na podklad zubovou stěrkou a uložte na něj mozaikový obklad. Při instalaci doporučujeme postupovat směrem odspodu nahoru.

 

Začněte přípravou podkladové plochy a jejím zaměřením

Než se pustíte do samotného lepení mozaiky, věnujte pozornost pečlivé přípravě podkladu. Ten musí být suchý, rovný a bez zbytků nečistot. Při rekonstrukci je důležité podklad zbavit zbytků původních stavebních hmot a zapravit případné nerovnosti či praskliny. Plochu si také pečlivě zaměřte a propočítejte potřebné množství materiálu.

Mozaikové obklady se standardně dodávají ve formátu cca 30x30 cm, existují však i mozaikové čtverce a pásy jiných rozměrů. Zvolte takové formáty, které umožní instalaci bez přímého řezání a zkracování malých obkladů v síti. Samotný díl mozaiky zkrátíte na požadovanou velikost jednoduše, řez by však měl v ideálním případě vycházet do místa spáry.

Jak na montáž mozaiky mezi stěnové obklady?

Mozaiky se v koupelnách využívají jako ozvláštňující prvek, který podtrhuje vzhled klasických obkladů. Proto se mnohdy instalují mezi stěnové obklady. Problém je v tom, že běžné keramické či kamenné obklady mají zpravidla větší tloušťku než mozaiky. Aby byla mozaika v rovině s obkladem, museli byste použít velké množství lepidla.

Mnohem lepším řešením je nalepení konstrukční desky požadované tloušťky, která rozdíl vyrovná. Desky se k podkladu připevní lepidlem na obklady. Po zavadnutí můžete mozaiku lepit přímo na ně. Tyto desky se dají jednoduše zkracovat, zařezávat a provrtávat. Bude-li se například mozaika nacházet v místě vodovodní přípojky, vytvoříte do desky otvory pomocí vykružovací sady nebo korunky.

Pro dokonalé smísení lepicí malty či cementového lepidla použijte míchadlo, případně spirálovou násadu na vrtačku.

 

Mozaikové obklady nalepte pomocí flexibilního lepidla

Pro lepení mozaikových obkladů se používá flexibilní lepidlo určené na keramiku, mozaiky i kámen. Dobrou volbou je například lepicí malta Baumit Baumacol FlexTop, která je vhodná pro použití v interiérech i venkovních prostorách. Na trhu narazíte i na lepidla určená přímo pro lepení mozaik, která mají prodlouženou dobu zavadnutí. Takovou vlastností se vyznačuje třeba cementové lepidlo MAPEI ADESILEX.

Maltu rozmíchejte podle návodu na balení. Pro dokonalé smísení použijte míchadlo, případně spirálovou násadu na vrtačku. Lepidlo naneste na podklad zubovou stěrkou a uložte na něj mozaikový obklad. Při instalaci doporučujeme postupovat směrem odspodu nahoru. Mozaiku do lepidla jemně zatlačte hladítkem s podkladovou gumou a kontrolujte, zda je srovnané s okolními obklady i dalšími mozaikami.

 

Rozměr mozaiky snadno upravíte před nalepením

V místech, kde se nachází konce vodovodních přípojek, vytvořte v mozaikovém obkladu otvor vyříznutím několika dílů. Protože jsou jednotlivé kousky mozaiky spojené papírovou či plastovou sítí, upravíte rozměry a tvar dílu snadno zalamovacím nožem. Po přilepení mozaiky můžete prostor kolem přípojek vyplnit malými kousky mozaiky, jejichž tvar upravíte štípacími kleštěmi. Změna rozměru mozaiky v místě mimo spáry je složitější. Zkracování keramických či skleněných dílů na síti lze provést úhlovou bruskou pomocí diamantového kotouče. Takový postup je však pracný a vyžaduje zkušenosti.

Volte typ spárovačky vhodný pro mozaiky, např. maltu MAPEI Keracolor dostupnou v mnoha barevných odstínech.

 

Až lepidlo vytvrdne, pusťte se do spárování

Důležitým krokem při realizaci mozaikových obkladů je spárování. Provádí se s využitím cementové spárovací hmoty s hydrofobními přísadami. Volte takový typ spárovačky, u kterého výrobce možnost použití pro mozaiky přímo uvádí. Vhodná je malta MAPEI Keracolor dostupná v mnoha barevných odstínech, která je modifikovaná polymerem.

Spárovací maltu naneste na mozaiky hladítkem a pečlivě zatlačujte do spár. Počítejte s tím, že spotřeba spárovací hmoty bude ve srovnání se spárováním běžných obkladů i dvojnásobná. Po vyspárování mozaiky v celé ploše vyčkejte, až zaschne.

Tvar a rozměry malých kousků mozaiky upravíte štípacími kleštěmi.

 

Poslední fáze – dočištění

Ve chvíli, kdy spáry mezi mozaikami zmatní a budou na pohled světlé, začněte plochu gumovým hladítkem dočišťovat a zbavovat ji zbytků spárovací hmoty. Plochu mozaikových obkladů dokonale vyčistíte gumovým hladítkem. V průběhu čištění hladítko opakovaně namáčejte a zachycenou hmotu průběžně omývejte. Až bude mozaikový obklad čistý a hladký bez viditelného znečištění spárovací maltou, máte hotovo.

I když je lepení a spárování mozaiky složitější než pokládka běžných obkladů, výsledek stojí za to. Stejným způsobem se postupuje také při montáži mozaiky na podlahy nebo oblé plochy. Důležitá je pečlivá příprava a kvalitní vybavení. Všechny potřebné pomůcky i stavební chemii najdete samozřejmě na pobočkách stavebnin Izomat. Proškolený personál vám s výběrem rád pomůže a předá i další tipy týkající se samotné realizace.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com