Menu
Menu

Podzimní zahrada: Na jaké práce se zaměřit a co neopomenout

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Podzimní zahrada: Na jaké práce se zaměřit a co neopomenout - izomat.cz

Podzim je tady a s ním i spousta práce na zahradě. Nezapomeňte na nic důležitého – poradíme, na jaké práce se zaměřit a co neopomenout.

Letní prosluněné dny jsou za námi a klesající rtuť teploměru naznačuje, že podzim se blíží. Je tak pravý čas pustit se do údržby zahrady i řady sezónních prací. Krok po kroku připravujte svou zahradu na nadcházející zimu, aby byla příští rok zase v plné síle a dobré kondici. Přinášíme vám přehled důležitých prací, na které byste neměli zapomenout.

 

Podzimní péče o trávník

Pokud jste se už chystali vyčistit a zazimovat sekačku, zastavte. Období sečení trávy totiž ještě není u konce. I na začátku podzimního období je třeba trávník pravidelně sekat, a to až do začátku listopadu. Až bude chladno a tráva už moc neporoste, pusťte se do posledního sečení, a to na výšku alespoň 5 cm. Pokud byste trávník posekli příliš nakrátko, nebyl by dostatečně chráněný před mrazy.

Abyste dodali trávníku sílu, před příchodem zimy jej přihnojte. Použijte hnojivo na trávníky s vyšším obsahem draslíku, který ochrání trávu před sněhem a silnými mrazy. A pokud se na trávníku začnou objevovat mechy, posypte jej vápencem, který sníží kyselost půdy.

Před prvními mrazíky se pusťte do vertikutace (prořezávání a provzdušňování) trávníku. Tato revitalizační procedura přinese zlepšení přísuny vláhy, živin i vzduchu ke kořenovému systému. Na větší plochy použijte elektrický vertikutátor, na menší trávníky si vystačíte s vertikutačními hráběmi.

 

Hrábě vertikutační bez násady pro odstraňování mechu a provzdušnování trávníků.

 

 

Využijte spadané listí

Symbolem podzimního období je spadané listí. Na fotkách vypadá překrásně, na zahradě ale ve větším množství dokáže napáchat více škody než užitku. Proto jej z trávníku pravidelně shrabujte, aby neomezovalo proudění vzduchu a neuzavíralo vlhkost. Práce vám půjde snadno od ruky se švédskými hráběmi, dobrou službu však udělají i klasické kovové hrábě s dřevěnou násadou.

Spadané listí nemusíte hned vyhazovat – na zahradě jej využijete různými způsoby. Můžete jej přidat jako doplněk do kompostu, nebo jej použít jako hlavní přísadu a vytvořit kvalitní humus listovku. Listí také nahrňte ke kořenům keřů a stromů, kde poslouží jako izolace chránící před mrazy.

 

Přesazování rostlin a sázení cibulek

Půda je díky častým dešťům vlhká a současně si udržuje teplo z léta. Začátek podzimu je tak ideální dobou pro přesazování rostlin, protože mají čas zakořenit a zvyknout si na nové stanoviště. Vedle přesazování se pusťte i do sázení cibulek hyacintů, tulipánů nebo narcisů. Pomocí motyčky vykopejte jamku do hloubky přibližně trojnásobku výšky cibulky a špičkou vzhůru ji do ní usaďte. Zakryjte zeminou a opatrně ji zatlačte.

 

Motyčka špičatá - dvouzubá s násadou 250mm.

 

Výsadba stromů i zeleniny

Během podzimu je vhodné doba nejen pro sázení cibulek, ale také stromů, keřů nebo zeleniny. V září a říjnu zasaďte okrasné sakury či magnólie. Od poloviny října pak můžete vysadit ovocné stromy a keře – jabloně, višně, borůvky a další.

Zeleninu můžete na podzim nejen sklízet, ale také vysazovat. Vyšší vlhkost svědčí špenátu, mrkvi, kopru i petrželi. Konec října je pak obvykle ideální dobou pro výsadbu česneku. Ozimé odrůdy košťálovin nebo špičaté zelí lze sadit i začátkem zimy.

 

Stříhání živých plotů

Máte na zahradě živý plot, který by si zasloužil prostříhat a vytvarovat? Podzimní měsíce jsou pro úpravu živých plotů jako stvořené. Nebojte se radikálnějšího prostřihu a bez lítosti odstraňte veškeré nalomené či jinak poškozené větve. Pryč musí i větve, které se vzájemně dotýkají nebo kříží. Nakonec proveďte tvarovací řez pomocí aku plotostřihu, se kterým můžete pracovat v jakékoliv části zahrady i bez přístupu k elektrické zásuvce.

Aku nůžky na živé ploty od značky Dewalt.

 

 

Prořezávání keřů a křovin

Podzimní sestřih si zaslouží také keře a křoviny. Zkraťte je zhruba na čtvrtinu jejich původní velikosti. Vhodná doba k prořezávání nastává ve chvíli, kdy dřeviny zežloutnou a stonky se ohnou k zemi. Prořez pomocí zahradních nůžek si zaslouží také bylinková zahrada. Bylinky jako máta, tymián nebo oregano mohou přezimovat i na zahradě, jejich kořeny je však nutné přikrýt listím nebo netkanou textilií.

 

Zahradnické vybavení si žádá péči

 

Řetězový olej pro trvalé vnitřní a vnější mazání veškerých druhů převodů.

 

Až veškeré sezónní práce na zahradě dokončíte, zkontrolujte stav svého zahradnického vybavení a proveďte údržbu. Důkladně vyčistěte sekačku a nůž ošetřete konzervačním olejem. Pečlivě umyjte a vysušte čepele nožů, nůžek, srpů a kos. Řetězové nebo ozubené převody strojů i ložiska promažte řetězovým olejem a zkontrolujte jejich funkčnost. Pokud si zahradní technika žádá opravu nebo servisní prohlídku, předejte ji do rukou profesionálů během podzimu či zimy. Veškeré vybavení bude připravené na jaro, kdy se do práce pustíte bez zbytečných průtahů.

Konec léta s sebou zkrátka nese spoustu práce. Odměnou za vynaložené úsilí pro vás ale budou už za pár měsíců zdravé a silné rostliny, které vás potěší krásnými květy a bohatou úrodou. Vše potřebné pro dům i zahradu najdete ve všech pobočkách stavebnin Izomat, které jsou vám k dispozici i během podzimních a zimních měsíců.

 

Zdroj fotografií: Izomat