Menu
Menu

Objevte přednosti ztraceného bednění. Překvapí vás, kde všude najde své využití

IZOMAT stavebniny s.r.o.
IZOMAT - Objevte přednosti ztraceného bednění. Překvapí vás, kde všude najde své využití

Seznamte se s výhodami ztraceného bednění a na klasické dřevěné si potom už ani nevzpomenete. Přečtěte si, k čemu všemu ztracené bednění můžete využívat.

Plánujete stavbu základů, plotu nebo třeba garáže a rozhodli jste se vsadit na osvědčenou betonovou konstrukci? Pokud jste se někdy pustili do šalování a výroby dřevěného bednění, dáte nám za pravdu, že to není žádný med. Nejen, že vám příprava pro betonování zabere dlouhé hodiny, ale také zbytečně zaplatíte za dřevo a spojovací materiál. Proto se ve stavebnictví běžně používá ztracené bednění. Jedná se o systém betonových tvárnic s dutinou, který nachází své uplatnění při nejrůznějších aplikacích.

ztracené bednění

Při použití ztraceného bednění v podobě betonových tvarovek zvládnete postavit základy, stěny a další konstrukce i bez pomoci tesaře.

Dřevěnému bednění téměř odzvonilo

Aby vrstva betonu získala po vytuhnutí požadovaný tvar, musí se nalít do formy a zhutnit. Standardním postupem je výroba dřevěného bednění, na kterou se zaměřují tesaři. Jedná se o poměrně náročnou disciplínu vyžadující pečlivost, dodržení technologických postupů a použití kvalitních materiálů. Jen tak bude výsledná konstrukce dřevěného bednění dobře těsnit a udrží předepsaný tvar pod tlakem čerstvého betonu.

Vzhledem k časové i finanční náročnosti a technické složitosti dřevěného bednění se ve stavebnictví používá ztracené bednění. To zcela nahrazuje tradiční dřevěnou konstrukci. Bednění slouží jako forma pro lití betonu, současně však je nedílnou součástí hotové konstrukce a tvoří její nosnou část. Při použití ztraceného bednění v podobě betonových tvarovek zvládnete postavit základy, stěny a další konstrukce i bez pomoci tesaře. Stačí jen tvarovky vyskládat, zpevnit a vylít betonem.

Ztracené bednění se vyrábí z vibrolisovaného betonu

Pojem ztracené bednění označuje v užším smyslu tvarovky vyráběné z vibrolisovaného betonu, které mají uvnitř dutinu určenou pro vylití betonem a protažení ocelových výztuží. Betonové tvarovky se vyrábí se zámky, a tak do sebe při skládání a navazování skvěle zapadnou a nevytváří viditelnou spáru.

Standardní výška tvárnic je 250 mm, délka 500 mm a tloušťka v rozmezí od 100 do 500 mm. Tvarovky se dají řezat na požadovaný tvar a upravit podle potřeby konkrétní konstrukce vidiovým řezným kotoučem.

ztracené bedněníTvarovky se vyrábí z vibrolisovaného betonu. Mají uvnitř dutinu určenou pro vylití betonem a protažení ocelových výztuží.

Výhody a nevýhody ztraceného bednění

Použití ztraceného bednění přináší při realizaci stavebních konstrukcí úsporu času i peněz. Zatímco dřevěné bednění se musí po vytvrzení betonu vyjmout a ztrácí svůj význam, to ztracené je nedílnou součástí celé konstrukce. Beton patří mezi tradiční materiály, které zbytečně nezatěžují životní prostředí a dají se relativně snadno likvidovat. Při kombinaci s vhodnými izolanty tvarovky vynikají i tepelněizolačními a akumulačními vlastnostmi.

Ztracené bednění z betonových tvárnic se dále vyznačuje dobrými akustickými vlastnostmi, vysokou pevností, odolností a také mrazuvzdorností. Proto se hodí pro vytváření konstrukcí ve venkovních prostorách, kde mohou teploty dlouhodobě klesnout pod bod mrazu. Plotům, jímkám či bazénům ze ztraceného bednění mráz neublíží. Betonové tvárnice pak poslouží také jako skvělý podklad pro natahování omítky nebo hydroizolace, a to bez potřeby penetrace.

V souvislosti s tvarovkami však musíme zmínit i několik nevýhod. Ve srovnání s jinými stavebními systémy má betonové ztracené bednění horší prostupnost vodních par. Při vylévání dutin betonem je pak doba schnutí podstatně delší než při výstavbě s použitím plných stavebních materiálů, např. cihel nebo pórobetonových tvárnic.

Pokládka tvárnic: nasucho

Konstrukce z vibrolisovaných betonových tvárnic se provádí pokládkou nasucho, kdy se jednotlivé tvárnice spojí zámky a vyskládají na sebe v jednotlivých řadách. Zdění ztraceného bednění se provádí tzv. převazbou na sucho, tedy skládáním na sebe vždy o polovinu délky. Při skládání se nepoužívá maltová směs, což přináší úsporu času i materiálu. Pro zpevnění zděné plochy se tvarovky vzájemně propojí ocelovými výztužemi, a to jak vodorovně, tak svisle. Poté se dutiny vyplní kvalitním betonem (maximálně ve čtyřech řadách), čímž dojde ke zmonolitnění konstrukce. Při stavbě vyšších stěn jde o časově náročnější postup, protože se s pokládkou dalších řad může pokračovat až po zatuhnutí betonu.

Pro stavbu nenosných stěn se používají příčkovky

V souvislosti se ztraceným bedněním je třeba zmínit i nenosné tvárnice, které se označují jako příčkovky. Vyrábí se ve dvou standardních rozměrech a používají se pro zhotovení vnitřních nenosných stěn. S příčkovkami se pracuje podobným způsobem jako s betonovými tvárnicemi. V tomto případě se pak malta využívá, nanáší se však pouze ve vodorovném směru. I příčkovky jsou vybavené zámky, které do sebe zapadají, a tak se zdění obejde bez svislého spárování.

Tvárnice s dutinou přináší pestré možnosti využití

Výhodou ztraceného bednění je jeho univerzálnost. Tvarovky lze využít ke stavbě nejrůznějších betonových konstrukcí, a to jak nízkých, tak vysokých. Vzhledem k možnostem pokládky postavíte konstrukce s různými požadavky na zatížení, pevnost i izolační vlastnosti. Tvarovky se nejčastěji používají na výstavbu:

Základové desky

Tvárnice se umísťují na základový pás a betonují se po vyskládání na sebe. V případě potřeby se základy zpevňují armováním. Do dutin je možné instalovat i elektrické a jiné rozvody, a to před zalitím betonem.

Nosné a dělicí stěny

Ztracené bednění ve formě betonových tvarovek se používá také pro realizaci stěn, a to jak nosných, tak nenosných. Nejčastěji se používají k výstavbě stěn suterénů. Vyznačují se vysokou nosností a snesou i nadměrné zatížení.

Stropy

Pro realizaci betonových stropů se v podobě ztraceného bednění používají stropní vložky. Ty vylehčují konstrukci a usnadňují realizaci.

Ploty

Betonové tvarovky jsou ideální pro stavbu zděných plotů. Výhodou je rychlost realizace a vysoká odolnost. Hotový plot z tvarovek může zůstat neomítnutý (jako pohledový beton), nebo lze omítnout nebo obložit obkladovými prvky. Existují i speciální typy štípaných betonových tvarovek, které věrně imitují vzhled přírodních materiálů.

Stěny jímek

Hotové jímky na dešťovou vodu jsou poměrně drahé. Cenově dostupnější alternativou je výstavba jímky ze ztraceného bednění, která při správném postupu výstavby odolá vodě a vydrží desítky let. Výhodou je možnost zhotovení jímky libovolných rozměrů i hloubky.

Bazény

I zapuštěné bazény se dají realizovat pomocí vibrolisovaných betonových tvarovek. Po výstavbě vznikne minimum odpadu, a to zejména díky absenci velkého dřevěného bednění. Pro stavbu vodotěsných staveb včetně výše zmíněných jímek můžete použít i celistvé betonové tvárnice.

Vyvýšené záhony a obrubníky

Na zahradě můžete ztracené bednění využít nejrůznějšími způsoby. Tvarovky jsou vhodné pro zhotovení vyvýšených záhonů, obrubníků na zahradě, stojanů a podpěr či květináčů.

Ať už plánujete stavbu jakékoliv konstrukce, s betonovým ztraceným bedněním vám půjde práce rychle a snadno od ruky. Navíc se obejdete i bez pomoci tesaře a dalších řemeslníků. Zavítejte do některé z našich prodejen Izomat, kde vám s výběrem tvarovek a ocelových výztuží rádi pomohou.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat