Chcete v rámci rekonstrukce vytvořit nový otvor pro okno, nebo potřebujete propojit více místností v jednu? Pak asi tušíte, že se pouštíte na tenký led. S velkou pravděpodobností totiž narazíte na nosné zdivo, do kterého svévolně zasahovat nesmíte. Možná jste také někde zaslechli, že s jednou postavenou nosnou zdí už nehnete. Uklidníme vás – není to pravda. Přesto se úpravy nosných stěn řídí přísnými pravidly. Pojďme se na ně zaměřit podrobněji.
Při bourání otvorů do nosných zdí pro okna či dveře se neobejdete bez odborného technického dozoru a stavebního povolení.
Co je to nosné zdivo
Nosná stěna patří mezi hlavní prvky nosných konstrukcí, které přenáší váhu a zajišťují stabilitu celého objektu. Nosné zdivo musí unést a optimálně rozložit zatížení ze stropů, střechy a dalších konstrukčních prvků. Pokud by byla nosná konstrukce domu špatně navržená, mohla by se stavba i zbortit. Každá nosná stěna plní důležitou funkci a v projektu má svůj význam – pokud byste ji jakýmkoliv způsobem poškodili (či zcela odstranili), riskujete narušení statiky celé konstrukce.
Pro stavbu nosných stěn se používají pevné materiály jako zdicí cihla, beton, ocel nebo dřevo. Stěny projektant navrhne tak, aby odolaly tlaku a tvarovaly základní strukturu budovy. Tomu odpovídá i použití skladby materiálů a s tím související šířka zdiva. Pokud se v nosných stěnách nachází stavební otvory (pro okna, dveře), musí být zpevněné překladem. Použití překladů se zohledňuje ve statických výpočtech už při návrhu budovy, překlady proto nemůžete bez nových propočtů a povolení přidat dodatečně.
Nosné stěny: Nejen obvodové, ale i vnitřní
Obvodové stěny jsou v naprosté většině případů součástí nosné konstrukce. U moderních staveb může plnit obvodové zdivo i pouze izolační, ochrannou či estetickou funkci (např. v podobě zdvojené, falešné stěny či dekorativní stěny), takové řešení ale není běžné.
Je však důležité si uvědomit, že nosné stěny najdeme i v interiérové části stavby. Samotné obvodové zdivo by totiž nedokázalo zajistit optimální oporu pro těžké stropy či střechy. Přestože odděluje jednotlivé místnosti, stejně jako zdivo po obvodu přenáší tíhu do základů. Na to je potřeba myslet při větším zásahu do interiérové stěny, např. při bourání či přidávání dveří. Do takové úpravy se pusťte až v případě, kdy budete mít jistotu, že nejde o nosnou stěnu, ale příčku.
Pro stavbu vnitřních nosných stěn je vhodná například broušená cihla Porotherm 24 Profi Dryfix o tloušťce 240 mm.
Nosná stěna vs. příčka
Na rozdíl od nosných stěn nenesou příčky kromě vlastní váhy žádnou tíhu navíc, a tak nepřenáší tlaky. Příčky mají za úkol předělovat místnosti, případně zajišťovat lepší tepelnou či akustickou izolaci. Když je odstraníte, dům se ani nehne.
V některých případech může být obtížné rozeznat vnitřní nosné stěny od nenosných příček, a to zejména v případě velmi starých budov bez jakékoliv dokumentace. Základním ukazatelem je tloušťka stěn – nosné mají zpravidla 150 a více mm. Nenosné typicky méně, aby zbytečně neubíraly užitnou plochu. U starých staveb však můžete narazit i na poměrně tenké nosné stěny, případně všechny stěny a příčky z jednoho stejně silného materiálu.
Pokud si nejste jistí, které stěny jsou nosné a které nikoliv, do zásahů se nepouštějte. Spojte se se statikem, který zhodnotí stav nosné konstrukce. Spolupráce se statikem je důležitá i při rekonstrukci starých budov, u kterých k dodatečným úpravám do nosného zdiva nedojde. Původní nosné stěny totiž mohou být narušené a nedokážou zajišťovat optimální přenos váhy dalších konstrukcí. Statik pak může doporučit původní nosné zdivo opravit, vyztužit či podepřít.
Úpravy nosných stěn z pohledu legislativy
V tomto ohledu je legislativa neúprosná. Ať už budete chtít zbudovat nové okno v obvodovém zdivu, nebo třeba posunout dveře do místnosti rozdělené vnitřní nosnou stěnou, neobejdete se bez papírování. Na zásah do nosné konstrukce budete potřebovat stavební povolení, které vyřídíte na příslušném stavebním úřadu. Součástí stavební dokumentace musí být nejen projekt, ale také statické posouzení.
Stavební povolení budete potřebovat i v případě, že budete měnit velikost stávajících otvorů. K tomu dochází často, například při změně starých oken za nová větší. Stále se jedná o zásah do nosného zdiva, navíc dochází ke změně vzhledu stavby. Na úřad naopak nemusíte v případě, že budete měnit stará okna za nová stejné velikosti, tvaru a barvy.
Pro omítané nenosné zdivo vnitřních příček tloušťky 80 mm jsou určené např. broušené cihly Porotherm 8 Profi Dryfix.
Postup bourání otvoru do nosné stěny
Pokud máte již vyřízené stavební povolení, úpravy nosné stěny můžou začít. Nejčastější úpravou je bourání otvoru, např. pro nové dveře či propojení místností. Zpravidla probíhají úpravy nosného zdiva v těchto krocích:
Přípravné práce
Stavebník v první řadě označí na stěně polohu plánovaného otvoru a vytyčí i polohu umístění překladů. Ty by měly být osazeny tak, aby ve zdivu z každé strany přesahovaly alespoň o 15 cm oproti novému otvoru.
Zajištění a podepření nosné konstrukce
V místě, kde se zatížení z nosné stěny přenáší na vodorovné konstrukce, musí stavebník podepřít stropy z obou stran. U vícepodlažních budov pak musí být stropní konstrukce podepřené ve všech patrech. Pro podepření se používají trámy a sloupy. Ty by měly stát na betonových dlaždicích, aby se zatížení rozložilo na větší plochu.
Zpravidla je potřeba zajistit i zdivo nad budoucím otvorem a stěnu tak odtížit. Stavebníci proto v místě nad budoucím otvorem vytvoří průchod pro trám, který pak podepřou sloupy a zavětrují. Zdivo je tak zpevněné a připravené na bourací práce.
Zbudování překladu a bourání otvoru
U dostatečně silných zdí přistupují stavebníci k ukládání překladů ze dvou dílů. Nejdříve vybourají do stěny otvor do poloviny tloušťky stěny a uloží do něj ocelovou traverzu či jiný typ výztuže. Po vybourání překlad zazdí a zeď začistí. V druhém kroku postupují stejně z druhé strany.
Ve chvíli, kdy je překlad usazený a celá konstrukce správně podepřená, mohou začít samotné bourací práce. Pracnost bourání závisí na typu zdiva, například bourání pórobetonových tvárnic Ytong půjde ve srovnání s bouráním pálených cihel nebo tvárnic o poznání lépe. Bez stavební mechanizace se ale neobejdete – výkonná sbíječka vám usnadní spoustu práce. V případě zájmu vám ji rádi zapůjčíme v naší půjčovně nářadí.
Klasické plné cihly můžete použít ke stavbě nosných zdí i příček.
Počítejte s finanční náročností
Stavební úpravy nosného zdiva budou časově i finančně náročné. Náklady na samotnou realizaci (stavební práce a stavební materiál) totiž tvoří jen část ceny úprav. Při úvahách o úpravách nosných stěn nezapomeňte na náklady na odborné služby, kterým se nevyhnete. Služby projektanta, statika či odborného technického dozoru zkrátka něco stojí. Stavební řízení se navíc často protáhne. Pokud tak máte možnost řešit rekonstrukci jiným způsobem, např. spojením místností předělených příčkami, upřednostněte tuto cestu.
Bourání či úpravy nosných stěn vám nemusí být zapovězené. Vyžadují však spoustu úsilí, času a investic. Změnou nosných stěn si ale otevřete nové možnosti a konečně upravíte interiérové prostory domu přesně podle sebe. Jestli vám za to námaha stojí, to si už musíte vyhodnotit sami. Pokud se do úprav pustíte, navštivte některou z poboček stavebnin IZOMAT. Rádi vám pomůžeme s výběrem materiálu a potřebné stavební techniky.
A nezapomeňte, že materiál i nástroje pro vaši stavbu či rekonstrukci nakoupíte výhodně a z pohodlí domova také v e-shopu IZOMAT.
Cihla broušená Porotherm 24 Profi Dryfix P10 240×372×249 mm
Cihla plná Cihelna Polom P20 290x140x65 mm
Cihla broušená Porotherm 8 Profi Dryfix P12 80×497×249 mm
Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat