Menu
Menu

Nepodceňte zazimování bazénu. Poradíme, jak na to

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Nepodceňte zazimování bazénu. Poradíme, jak na to - izomat.cz

Zazimujte bazén správně, aby dlouho vydržel a jeho následující zprovoznění bylo snadné. Dozvíte se, jak zazimovat nadzemní i zapuštěné bazény – sezónní i celoroční.

Doba příjemného letního osvěžení v zahradním bazénu je za námi. Koupací sezóna pomalu končí i těm, kteří mají bazén s přístřeškem a ohřevným systémem. Nastal čas pustit se do zazimování, díky kterému bazén přečká mrazivé dny bez jakékoliv újmy. Pečlivou údržbou jednak prodloužíte životnost bazénu, jednak si usnadníte opětovné zprovoznění v příštím roce. Poradíme vám, jak při zazimování různých typů bazénu správně postupovat a na co si dát pozor.

Na zazimování bazénu si dejte záležet.

 

Kdy je správný čas na zazimování bazénu?

Sezónní bazény můžete vyčistit a sklidit ihned po skončení koupacího období. U celoročních bazénů, které se na zimu nevypouští, je však situace jiná. Filtrační systém byste měli nechat běžet až do doby, kdy se teplota vody bude trvale pohybovat v rozmezí od 10 do 15 °C. Až potom je vhodný čas pustit se do zazimování. V opačném případě by se mohla voda vlivem vyšších teplot zkazit. Posezónní údržbu však rozhodně proveďte ještě před tím, než se začnou objevovat první přízemní mrazíky.

 

Sezónní nadzemní bazén vyčistěte a uložte

Máte-li nadzemní bazén určený pro sezónní využití, na konci léta nebo začátkem podzimu vás čeká jeho demontáž a uskladnění. V první řadě vypusťte z bazénu vodu. Stačí otevřít vypouštěcí ventil ve spodní části a připojit zahradní hadici nasměrovanou ke kanálu, abyste neměli kolem bazénu potopu.

Po vypuštění vody pečlivě vyčistěte dno i stěny bazénu. Použijte čistou vodu s trochou mycího prostředku, případně sáhněte po speciálním přípravku na čištění bazénů. Hrubé nečistoty z povrchu pevných nadzemních bazénů můžete odstranit i s pomocí vysokotlakého čističe. U nafukovacích bazénů upřednostněte ruční čištění, abyste materiál nepoškodili.

Vysokotlakým čističem můžete vyčistit hrubé nečistoty nejen z pevných nadzemních bazénů, ale také z dalších prostorů v okolí vašeho domu.

 

Odpojte také veškeré příslušenství, vyčistěte filtrační zařízení (u pískové filtrace doporučujeme písek propláchnout) i ohřevný systém. Potom dle postupu uváděného výrobcem bazén demontujte a uložte na suché místo. U nafukovacích bazénů se doporučuje během zimního období bazén rozložit a znovu složit (ideálně srolovat), aby nedošlo ke vzniku přehybů.

 

Máte celoroční bazén? Vodu zcela nevypouštějte

V případě celoročních bazénů, ať už nadzemních, nebo zapuštěných, je údržba na konci sezóny složitější. Protože bude bazén vystavený náročným klimatickým vlivům včetně deště, sněhu či mrazu, je důležité jej na zimní počasí náležitě připravit.

Nejčastější chybou při zazimování celoročního bazénu je kompletní vypuštění vody. V případě vypuštění fóliového bazénu by se mohla spodní voda natlačit pod fólii a nadzvednout ji. U jiných typů zase hrozí působení tlaku půdy nebo zásypu. Výjimkou jsou některé plastové bazény či typy s keramickým obkladem, které se doporučují vypouštět i na zimu. Řiďte se proto pokyny výrobce a přizpůsobte posezónní údržbu typu bazénu, který doma používáte.

V každém případě je potřeba množství vody v bazénu snížit. Ideální hladina vody opět závisí na typu konstrukce. Nejčastěji se doporučuje vodu upustit alespoň 25 cm pod skimmer (hladinový sběrač nečistot). Vznikne tak dostatečná rezerva, aby se voda do skimmeru nedostala ani po roztátí sněhu nebo po dešti. Bazén je však nutné pravidelně kontrolovat – když hladina výrazně stoupne, je třeba vodu znovu upustit. Nezapomeňte také vypustit vodu ze všech hadic, trysek a příslušenství, které se nedají demontovat a musí venku zůstat i přes zimu.

 

Vyčistěte bazén a upravte kvalitu vody

Nedílnou součástí zazimování celoročního bazénu je jeho důkladné vyčištění. Nečistoty z vody odstraňte pomocí sítka nebo vysavače a ručně omyjte stěny i dno. Věnujte pozornost také demontáži a vyčištění veškerého příslušenství (schůdků, plováků) a systému filtrace. V případě pískových filtrací propláchněte písek a odstraňte nečistoty. U menších typů kartušových filtrací vyjměte filtr a opláchněte jej po proudem vody.

Po vyčištění bazénu zkontrolujte pomocí testerů chemické složení vody. Hodnota pH by měla být ideálně na hodnotě 7 až 7,4. Optimální množství chlóru ve vodě je pak 0,3 až 0,6 mg/l. Pokud jsou naměřené hodnoty výrazně odlišné, upravte vodu použitím bazénové chemie. Až potom vodu ošetřete speciálním přípravkem pro zazimování bazénů. Ten zabrání růstu řas a usnadní čištění bazénu na začátku jara. Neslouží však jako ochrana proti zamrznutí vody – vytvoření ledové krusty bazénu neuškodí.

Pravidelně kontroluje pH bazénové vody. V případě potřeby můžete použít speciální přípravky, které pH vody upraví.

 

Překryjte bazén plachtou

Překrývání bazénu na zimu není nezbytné, zabrání však zbytečnému znečištění od poletujícího prachu, listí, hmyzu a dalších nečistot. Ušetříte si tak spoustu práce s čištěním při následujícím odzimování. Obvykle se doporučuje u nadzemních bazénů používat krycí plachtu jen do příchodu prvních mrazů. Ve chvíli, kdy se na hladině začne tvořit ledová krusta, plachtu sundejte a uložte na suché místo. V případě zapuštěného bazénu ponechte plachtu až do jara. Zvolte však vhodný typ, který vyniká vysokou pevností a odolností vůči teplotním změnám.

Pečlivé zazimování bazénu včetně vyčištění, úpravy vody a zakrytí zabere i celý den. Odměnou pro vás bude minimum práce s přípravou bazénu na další koupací sezónu. Na jaře bazén jenom dočistíte, dopustíte vodu a zapojíte techniku. Navštivte některou z poboček stavebnin Izomat a pořiďte si vše, co pro údržbu bazénu budete potřebovat.


Zdroj fotografií: IZOMAT, Depositphotos.com