Menu
Menu

Máte plíseň v domě? Poradíme vám, jak s ní zatočit

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Máte plíseň v domě? Poradíme vám, jak s ní zatočit - izomat.cz

Jak se zbavit plísně v domě? Dozvíte se, jak správně postupovat při likvidaci plísně, jak preventivně zabránit jejímu opětovnému výskytu či jak penetrovat zdi.

Zejména v zimním období bojuje s výskytem plísní spousta domácností. Nejprve se objeví malé černé tečky, kterých se ani nevšimneme. Postupně se začnou rozšiřovat a vytvářet větší a větší mapy na stěnách. Plísním se daří tam, kde je vysoká vlhkost (nad 60 %) a teplota 20 až 25 °C. Nejčastěji se objevují u starších nezateplených domů, potrápit však můžou i majitele novostaveb. Máte plíseň v domě i vy? Odstraňte ji co nejdříve a podnikněte preventivní kroky, díky kterým dalšímu výskytu zabráníte. Poradíme vám, jak s plísněmi, řasami a houbami zatočit.

 

Trápí vás plíseň na zdi? Máme několik tipů, jak se jí zbavit plísně v domě.

 

Plísně v bytě představují vážné zdravotní riziko

Tmavé tečky a plesnivé mapy jsou nejen nevzhledné, ale představují i vážné zdravotní riziko. V obytných prostorách a v místech s uloženými potravinami nemají co dělat. Pokud víte, že máte plíseň na zdi ukrytou za nábytkem, nebo třeba pod tapetami, nenechte ji žít si vlastním životem.

Plísně uvolňují nebezpečné spory, jejichž vdechování je častou příčinou rýmy, kašle, bolesti hlavy nebo slzení. Dlouhodobý pobyt v prostorách plných plísně může vést i ke vzniku chronických onemocnění, jejichž následky si ponesete dlouho potom, co se černých teček a fleků zbavíte. Do odstranění plísní v domě byste se tak měli pustit ihned poté, co je objevíte.

 

Proč u vás plíseň vzniká?

Plísni se dobře daří ve vlhkém a temném prostředí. Příčin vzniku plísně je hned několik:

  • Vysoká vlhkost vzduchu – Černé fleky na zdi najdete s největší pravděpodobností ve špatně odvětrávaných prostorech. Místnosti, kde se sráží hodně vody, jako koupelny, sušárny, kuchyně nebo sklepy, jsou královstvím plísní. Jako varovný signál příliš vlhké místnosti slouží orosená okna zevnitř. Pokud si chcete být jistí mírou vlhkosti, pořiďte si meteostanici s měřákem vlhkosti a dávejte pozor na hodnoty nad 60 %.
  • Vlhké zdivo – Rozdíly teplot venku a uvnitř domu vytváří ve zdivu teplotní šoky, což může vést k zadržování vlhkosti. Že jde právě o tuto příčinu, poznáte, když se u vás plíseň objeví vždy hlavně v zimě, jakmile začnete doma topit. Proti plísním se v tomto případě bojuje pomocí speciálních nátěrů, upravením topného režimu a pravidelným větráním.
  • Stavební chyby – Když se stane chyba ve stavebních postupech, v materiálu se tvoří teplotní mosty a to vede ke vzniku plísní. Nejčastější chyby jsou špatná izolace, nevhodný stavební materiál nebo plastová okna bez odtokových kanálků. Tyto chyby vyřešíte pouze větším stavebním zásahem do domu.
  • Temné místnosti nebo kouty – Pod rouškou tmy se plísni daří nejlépe. Ohrožené jsou sklepy, místnosti bez oken, ale také zdi za velkým nábytkem.

 

Předejděte plísním už při stavbě nebo rekonstrukci domu

Stavební chyby jsou častým důvodem vzniku plísně. Snadno vznikají a je těžké je napravit. Proto při stavbě nebo rekonstrukci dodržujte stavební kázeň – dvakrát měřte a jednou řežte.

Rizikovým faktorem jsou špatné izolace. Vždy používejte kvalitní izolace a dodržujte přesný postup, doby čekání, vrstvení apod. Pokud rekonstruujete a problém s izolací už v domě je, doporučujeme vytvořit tepelnou izolaci deskami z pěnového polystyrénu a omítnout je plastovou omítkou zevnitř. Další možností je obložit zdivo sádrokartonem či plastovými deskami na laťkovém roštu s tepelnou izolací.

Pokud víte, že dům bude k plísním náchylný (jedná se o rekonstrukci staré stavby, stavíte rozsáhlé podsklepení apod.) speciální přípravky proti plísním nanášejte už do malt, omítek a spárovacích hmot.

Problém může vzniknout i pokud položíte podlahovou krytinu nebo textilní podložku podlahové krytiny na neproschlou cementovou maltu.

Plísně se drží v různých materiálech. Rizikové je dřevo, kde byste měli dbát na jeho správnou impregnaci. Plíseň se vytváří ale i ve zdivu, pod omítkou nebo v textiliích.

 

Plíseň na zdi se objeví nejprve jako několik černých teček. Odstraňte ji co nejdříve.

 

Jak odstranit plíseň ze zdi?

Když už jste narazili na plíseň na zdi, není třeba panikařit. Jen začněte hned jednat. Dodržte doporučený postup a ošetřené místo pak pravidelně kontrolujte. Jak se zbavit plísně v domě popíšeme v následujících odstavcích.

 

Plíseň neodstraňujte za sucha

Největší chyby, které se můžete při likvidace plísně dopustit, je její odstraňování za sucha. Pokud byste začali plíseň škrábat špachtlí nebo otírat suchou utěrkou, začnou se uvolňovat její spory a roznesou se do okolí. Brzy se tak objeví znovu v ještě větší míře. Uvolněné části plísně při suchém čištění vdechujete a opět si koledujete o zdravotní problémy.

Zapamatujte si, že ze všech zdí s černým plísňovým povlakem odstraňujte plíseň mokrým hadrem. Budete-li plíseň ze stěn seškrabovat, nejprve je navlhčete vodou nebo dezinfekčním prostředkem. Minimalizujete šíření plísňových spor do okolí a zabráníte jejich vdechování.

 

Chemický likvidátor – těžký kalibr na každou plíseň

Pro dokonalé odstranění všech mikroskopických částic plísně si s navlhčeným hadrem nevystačíte. Samozřejmě můžete vyzkoušet některou z babských rad – postřik z octa nebo jedlé sody, aplikaci čajovníkového oleje nebo peroxidu vodíku. Doporučujeme však sáhnou po chemickém likvidátoru plísní, který působí likvidačně i preventivně. Kromě plísní účinně zatočí také s řasami, houbami, bakteriemi, viry nebo kvasinkami. Kvalitní likvidátory neobsahují těžké kovy ani organická rozpouštědla, a tak je jejich použití při dostatečném větrání místnosti a opatrné manipulaci bezpečné.

 

Chemický likvidátor plísní odstraní i mikroskopické částice, který působí navíc preventivně.

Likvidátory plísní jsou vybavené rozprašovačem, díky kterému účinnou látku na poškozené místo jednoduše nanesete. Poté nechejte působit přibližně 60 minut a zbytky plísně mechanicky dočistěte kartáčem, špachtlí nebo tlakovou vodou. Pokud budete čistit nátěr, po vyschnutí jej odstraňte společně s plísní a stěnu přetřete novou vrstvou barvy.

 

Fungicidní nátěry do interiéru působí i preventivně

V místech, kde se plísně a houby po pečlivém odstranění objevují opakovaně, aplikujte speciální nátěr s obsahem účinných fungicidních látek proti plísním. Dobrou volbou je například nátěr Primalex MYKOSTOP, který plísně jednak přímo likviduje, jedna funguje jako prevence proti jejich vzniku. Otěruvzdorné nátěry s účinnými látkami jsou vhodné zejména do vnitřních vlhkých a špatně větraných místností. Preventivně je použijte v koupelně, sklepě, na chodbě nebo toaletě.

Speciální nátěr vám pomůže v místech, kde se plísně objevují opakovaně.

 

Pomocnou ruku vám nabídnou i penetrace zdí. Pokud se plíseň vrací a obáváte se, že prorostla hluboko do zdiva, doporučujeme zeď penetrovat. Ošetříte díky tomu zdivo hloubkově a vyrovnáte náchylnost materiálu k pohlcování vlhkosti. 

 

Pokud zdroj vlhkosti přetrvá, plísně se znovu objeví

Popřemýšlejte, z jakého důvodu se u vás doma plísně začaly objevovat. V případě starších rodinných domů bývá problém s nedostatečnou hydroizolací zdiva a jednotlivých konstrukcí, kdy dochází k pronikání vlhkosti z venkovních prostorů. Za vznik plísní mohou často i tepelné mosty, které se projevují vyšší vlhkostí kolem oken nebo napojování stavebních konstrukcí. Trvalé odstranění příčiny se pak neobejde bez rozsáhlejších stavebních úprav, ať už v podobě aplikace sanační omítky, chemické injektáže zdiva nebo instalace mechanické izolace.

V mnoha případech však za výskytem plísní stojí vysoká vzdušná vlhkost v domácnosti, která může potrápit i majitele novostaveb. Pro minimalizování rizika vzniku škodlivé plísně:

  • Často větrejte – vlhký vzduch z místnosti musí pryč. Několikrát denně větrejte krátce, ale intenzivně.
  • Používejte digestoř – k rapidnímu zvýšení vlhkosti vzduchu dochází při vaření. Používejte digestoř s odtahem, který zajistí přímý odvod vlhkého vzduchu pryč z místnosti.
  • Zapínejte ventilátor v koupelně – vysoká vlhkost vzduchu se objevuje především v koupelnách, a to po koupeli nebo sprchování. Vždy po pobytu v koupelně zapněte ventilátor, který se o odvod vlhkého vzduchu postará.
  • Neumísťujte nábytek ke stěnám – vlhké stěny, na kterých se už v minulosti objevila plíseň, musí dýchat. K těmto stěnám nikdy neumísťujte nábytek, případně za ním ponechte větší mezeru.
  • Omezte sušení prádla – vlhkost vzduchu se zvyšuje také při sušení prádla, kdy dochází k odpařování vody. Pokud máte možnost, sušte prádlo v sušičce, případně venku nebo v sušárně či technické místnosti.
  • Pořiďte si odvlhčovač – pokud se vám nedaří snížit vlhkosti vzduchu v interiéru, pořiďte si elektrický odvlhčovač vzduchu nebo pohlcovač vlhkosti s výměnnými náplněmi. Jak si poradit s výběrem, vám poradíme v článku Topidla a odvlhčovače.

Až příště na plíseň doma narazíte, odstraňte ji pomocí chemického likvidátoru a věnujte zvýšenou pozornost preventivním opatřením. Pokud ke vzniku plísní dochází vlivem nedostatečné izolace zdiva či jiných konstrukčních prvků, připravte se na rozsáhlejší stavební úpravy. Veškerý stavební materiál včetně hydroizolace najdete na našem e-shopu i ve stavebninách IZOMAT, které působí po celé republice.

 

Likvidátor plísní s rozprašovačem Den Braven 500 ml
−14%

Likvidátor plísní s rozprašovačem Den Braven 500 ml

Pro likvidaci plísní na zdech, stropech, okolo van, umyvadel a...
97,41 Kč
83,77 Kč
Detail
Malba interiérová Primalex Mykostop 1 l
−5%

Malba interiérová Primalex Mykostop 1 l

Primalex MYKOSTOP je speciální otěruvzdorný nátěr s velmi dobrou...
339,01 Kč
322,05 Kč
Detail
Bochemit proti plísním 500 ml
−8%

Bochemit proti plísním 500 ml

Kapalný přípravek ve spreji určený k odstranění plísní, hub, řas,...
83,95 Kč
77,23 Kč
Detail

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat