Menu
Menu

Jak vyrobit krmítko a dopřát ptactvu dostatek obživy na zimu

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak vyrobit krmítko a dopřát ptactvu dostatek obživy na zimu - izomat.cz

Vyrobte si sami krmítko pro ptáky, které se stane ozdobou vaší zahrady. Přinášíme vám návody na výrobu krmítka z PET lahve i klasického krmítka ze dřeva.

Aby sýkorky, pěnice, strakapoudi a další druhy ptactva zvládli zimu v plné síle, potřebují dostatek obživy. Pomocnou ruku jim můžete podat i vy – stačí, když na zahradu umístíte vhodně zkonstruované krmítko, ze kterého můžou zrní bezpečně a pohodlně vyzobávat. Odměnou pro vás budou nejen krásné pohledy na štěbetající ptáky, ale také přírodní rovnováha na zahradě. Pokud si ptactvo na zahradě udržíte, zajistí vám sběr hmyzu a zabrání jeho přemnožení. Poradíme, jak při výrobě krmítka postupovat.

Abyste zajistili ptactvu bezpečné útočiště, umísťujte krmítka do výšky alespoň 1,5 metru nad zem a 2 metry od stříšek, stromů nebo sloupů.

 

Základní pravidla pro výrobu krmítka

Krmítko pro ptáky můžete vyrobit z různých materiálů od dřeva po kov či plast. Vždy však dodržujte základní pravidla pro umísťování a řešení konstrukce. Základním prvkem každého krmítka je stříška, která zajišťuje ochranu před vlhkem a zabraňuje promočení krmiva. Semena by pak neměla vypadávat ven, aby se ptáci nekrmili ze země, kde jsou v ohrožení. Proto by mělo mít krmítko dno s ohrádkou, nebo alespoň malým lemováním.

Abyste zajistili ptactvu bezpečné útočiště, umísťujte krmítka do výšky alespoň 1,5 metru nad zem a 2 metry od stříšek, stromů nebo sloupů. V opačném případě by se ke krmítku mohly dostat kočky a jiné šelmy. Před výrobou krmítka si také promyslete, kolika ptákům má zajistit obživu a jakým druhům bude sloužit. Chcete-li umožnit hodování i větším druhům nebo hejnu ptáků, vsaďte na prostornější a vyšší konstrukci.

Jednoduché krmítko vyrobíte z PET lahve tak, že v polovině výšky lahve vyříznete odlamovacím nožem oblouk a kus plastu ohnete směrem ven.

 

Krmítko z PET lahve – jednoduché a funkční

Pokud si s výrobou krmítka nechcete dělat těžkou hlavu, ale přesto byste rádi nějakou tu potravu ptactvu dopřáli, vyrobte si jednoduchou variantu z PET lahve. Stačí, když v polovině výšky lahve vyříznete odlamovacím nožem oblouk a kus plastu ohnete směrem ven. Na ten si pak může pták sednout a bez problémů vyzobávat krmivo nasypané uvnitř nádoby. Abyste mohli krmítko snadno zavěsit, našroubujte do víčka vrut s hákem a přivažte k němu provázek.

Z obyčejné PET lahve také snadno vyrobíte krmítko s automatickým násypníkem. V takovém případě vytvořte otvory až ve spodní části nádoby a ke dnu přilepte pomocí tavné pistole kus plastu kruhového tvaru (například širší plastovou misku). Zrní bude skrz otvory na misku vypadávat a ptáci se na ni mohou pohodlně posadit. Doporučujeme krmítka z PET lahví doplnit také o provizorní stříšku, aby krmivo nenavlhlo.

 

Čtvercovou základnu krmítka vyřežete ze smrkové desky pomocí přímočaré pily.

 

Návod na výrobu dřevěného krmítka pro ptáky

Klasická krmítka se vyrábí ze dřeva. Nejenže zajišťují bezpečné zázemí pro krmení ptactva, ale také hezky vypadají a do prostoru zahrady dobře zapadnou. I zde máte nespočet možností, jak takové krmítko zhotovit. Přinášíme vám jednoduchý návod včetně rozměrů jednotlivých dílů.

Pro výrobu dřevěného krmítka se sedlovou střechou budete potřebovat jen smrkovou desku o tloušťce 2 cm, voděodolnou překližku silnou 6 mm a vruty. Rozměry si můžete přizpůsobit dle potřeby.

 

Aku vrtačka/šroubovák by neměla chybět v žádné dílně. Velkou část práce zastane i při výrobě krmítka.

 

Příprava základny a štítů střechy

Začněte výrobou základny, na které bude celá konstrukce stát. V našem případě jsme zvolili základnu čtvercového tvaru o rozměrech 22 x 22 cm, kterou nařežete přímočarou pilou ze smrkové desky. Z té pak ještě vytvořte čtverec o délce strany 18 cm a rozdělte ji v úhlopříčce napůl. Vzniknou vám dva pravoúhlé trojúhelníky, které poslouží jako štíty střechy.

 

Výroba a připevnění sloupků

Základovou desku a střešní konstrukci je potřeba spojit pomocí čtyř sloupků. Také ty vyrobíte ze smrkové desky. Mají mít 15 cm na výšku a 3 cm na šířku. Na jednom konci každého sloupku vytvořte spoj vyříznutím malého čtverce 2 x 2 cm (což odpovídá šířce štítu), do něhož štít krásně zapadne. Sloupky připevněte aku šroubovákem pomocí vrutů k základové desce zespoda a ke štítům z boku (v místě vyříznutého čtverečku).

 

Doplnění dna o okraje

V tuto chvíli už bude konstrukce na pohled připomínat krmítko pro ptáky. Aby nasypané zrní ze základové desky nevypadávalo, je potřeba konstrukci doplnit o okraje. Pro ty budete potřebovat dvě latě dlouhé 18 cm a dvě latě dlouhé 16 cm. Vložíte je na dno mezi sloupky a ke dnu přišroubujete vruty.

 

Připevnění šikmé střechy

Nezbývá než výrobu krmítka zakončit montáží střechy na připravené štíty. Tu doporučujeme vyrobit ze dvou desek z voděodolné překližky o tloušťce 6 mm, která pár let odolá i náročným zimním podmínkám. Jeden střešní díl musí být delší o sílu materiálu, protože se obě části ve hřebenu překrývají. Pro krmítko výše uvedených rozměrů tak budete potřebovat desku 22 x 18 cm a desku 22 x 18,6 cm.

 

Přehled potřebných dílů ze dřeva

Díly ze smrkové desky o síle 2 cm:

Základna 22 x 22 cm. Dva štíty ze čtverce 18 x 18 cm   Čtyři sloupky 15 x 3 cm s výřezem

Dvě laťky na okraje 18 x 3 cm     Dvě laťky na okraje 16 x 3 cm

Díly z voděodolné překližky o síle 6 mm:

Střešní deska 22 x 18 cm                      Střešní deska 22 x 18,6 cm

Ať už se rozhodnete pro výrobu dřevěného krmítka dle našeho návodu, nebo si vytvoříte vlastní návrh konstrukce, nezapomínejte na základní pravidla správného umístění. Veškerý materiál i nářadí nejen pro výrobu krmítek najdete v pobočkách stavebnin Izomat, které jsou vám k dispozici v mnoha koutech republiky.

Vrtací AKU šroubovák Dewalt DCD710D2-QW
−53%

Vrtací AKU šroubovák Dewalt DCD710D2-QW

10,8 V vrtačka.
6 290,00 Kč
2 979,01 Kč
Detail
Nůž s odlamovací čepelí 18 mm IZOMAT
−26%

Nůž s odlamovací čepelí 18 mm IZOMAT

Nůž s odlamovací čepelí o šířce 18 mm.
128,26 Kč
94,34 Kč
Detail

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat