Vysoká cena pitné vody a šetrnost k životnímu prostředí – to jsou hlavní důvody, proč je pořízení nádrže na dešťovou vodu stále aktuálnějším tématem. Pokud vás čeká realizace novostavby, bez retenční nádrže se neobejdete. Nadzemní kontejner či podzemní jímku však můžete snadno pořídit i dodatečně. Poradíme vám, pro jaký typ nádrže se rozhodnout a jak postupovat při realizaci.
Dlouhodobým řešením pro zachycování dešťové vody je zabudování podzemní retenční nádrže.
Nadzemní nádrže na dešťovou vodu
Nejjednodušším způsobem zachycování dešťové vody je použití nadzemních nádrží, resp. kontejnerů. Stačí je umístit na požadované místo a okamžitě začít používat. Zpravidla mají samonosnou konstrukci, a tak se dají umístit přímo na zem nebo vyvýšené stabilní místo.
Kontejnery jsou vybavené vypouštěcím ventilem a horním plnicím otvorem. Hodí se zejména na chaty, chalupy, zahrádky a tam, kde nijak nepřekáží a vizuálně neruší. Výhodou je snadná přenositelnost a možnost jeho prodeje ve chvíli, kdy kontejner už nebudete potřebovat. Pokud potřebujete například pro zalévání zahrady vodu pod tlakem, můžete do kontejneru umístit ponorné čerpadlo a vodu dopravit i na větší vzdálenosti. Při výběru plastových kontejnerů na vodu narazíte na pojmy IBC, REKO či UN. Jejich význam je následující:
IBC
Jedná se o anglickou zkratku označující kontejner středního objemu (Intermediate Bulk Container). Představuje moderní obal vhodný pro přepravu kapalných látek. Protože lze využít nejen pro zachycování dešťové vody, ale také potravin a pitné vody, využívá se v mnoha průmyslových odvětvích.
IBC kontejner se vyznačuje nízkou pořizovací cenou, možností opakovaného použití a snadnou manipulací. IBC kontejnery jsou stohovatelné a skládají se ze dvou částí – vnitřní plastové nádoby a ocelové konstrukce. Zpravidla stojí na paletě z oceli, plastu či dřeva, která zvyšuje stabilitu a usnadňuje přepravu. Na trhu narazíte nejčastěji na IBC kontejnery o objemu 1000 litrů. Pro sběr menšího množství vody a občasné využívání na zahradě či chatě pak dobře poslouží menší kontejnery s objemem 600 litrů.
UN
Kontejnery označené značkou UN mají přidělenou homologaci UN 31HA1/Y. Ta označuje, že se jedná o obal vhodný pro přepravu nebezpečných kapalin, pitné vody i potravinových surovin.
REKO
Kontejnery označené jako REKO jsou repasované, a tedy cenově dostupnější. Použitá je však pouze konstrukce IBC kontejneru. Plastová nádrž je u REKO kontejneru vždy nová, certifikovaná a opatřená plombou, a tak je také vhodná pro uchování pitné vody a potravin. Repasované kontejnery, které nemají označení REKO, obsahují již použitou plastovou nádobu, a tak nejsou určené pro využití v potravinářství a farmacii. V nabídce Izomat najdete cenově dostupné REKO kontejnery o objemu 1000 litrů i 600 litrů.
EX
Nádrže označené jako EX mají antistatickou úpravu, a tak jsou vhodné pro skladování hořlavých kapalných látek.
Nadzemní nádrže na dešťovou vodu zpravidla mají samonosnou konstrukci, a tak se dají umístit přímo na zem nebo vyvýšené stabilní místo.
Podzemní retenční nádrže
Dlouhodobým řešením pro zachycování dešťové vody je zabudování podzemní retenční nádrže. U novostavby je nezbytná, její realizace se však vyplatí také u stávajících rodinných domů. Dešťovou vodu pak lze využívat nejen k zálivce zahrady, ale také ke splachování toalety nebo praní. V takovém případě se však neobejdete bez filtračního mechanismu a napojení na domácí vodárnu.
Jaký objem nádrže zvolit
Optimální objem retenční nádrže závisí na mnoha faktorech, ať už jde o plochu střechy a množství svedené vody, počet členů v domácnosti, nebo způsob využití. Zpravidla se objem nádrže volí tak, aby akumulovaná voda vystačila uživatelům na 3 týdny. Při využívání dešťové vody jako užitkové ke splachování se pro čtyřčlennou rodinu doporučuje nádrž o objemu 4000 litrů. Při využití vody současně k zalévání rozlehlé zahrady pak bude vhodnější zvolit nádrž o větším objemu.
Betonová vs. plastová nádrž na vodu
Podzemní nádrže na vodu se nejčastěji realizují buď jako betonové, nebo plastové. Výstavba betonové jímky je složitější, protože vyžaduje zhotovení kvalitní základové konstrukce, vyzdění i hydroizolační ochranu. Na druhou stranu lze vybetonovat jímku libovolného tvaru i hloubky a upravit ji tak přesně podle možností konkrétního pozemku. Betonové nádrže se využívají často u starších domů, kde už nějaká jímka stojí. Po vyčištění a renovaci lze totiž k zadržování dešťové vody využít i původní septik či žumpu.
Realizace plastových podzemních nádrží je oblíbená především z důvodu rychlosti výstavby. Vhodná je i pro svépomocnou realizaci, a to zejména pořídíte-li monolitickou konstrukci a ucelený systém včetně zabudovaných technologií. Při realizaci sofistikovanějšího systému pro zadržování dešťové vody s připojením na domácí vodárnu však doporučujeme spolupráci s odborníky, kteří navrhnou optimální technologické řešení a provedou správné usazení a zprovoznění.
Při využívání dešťové vody jako užitkové ke splachování se pro čtyřčlennou rodinu doporučuje nádrž o objemu 4000 litrů.
Doprava plastové nádrže
Pokud se rozhodnete pro pořízení plastové nádrže na vodu, musíte ji na pozemek dopravit. Vzhledem k velikosti doporučujeme využít služby dodavatele a nechat si nádrž dopravit přímo k vám domů. Předem si zjistěte, je-li součástí služeb i složení hydraulickým ramenem na požadované místo, nebo jestli budete muset nádrž složit z nákladního vozidla vlastními silami. Plastová nádrž váží 150 a víc kilogramů, a tak vám mechanizace usnadní spoustu práce.
Výkopové práce
Výkop pro uložení plastové nádrže doporučujeme provést pomocí minirypadla či jiné stavební mechanizace. Ruční kopání je samozřejmě možné, ale je fyzicky i časově náročné. Výkop by měl být oproti rozměrům jímky z každé strany širší přibližně o 50 cm a také hlubší o 10 až 15 cm.
Uložení nádrže
Monolitické samonosné nádrže se ukládají přímo do výkopu bez nutnosti zhotovení bednění či betonování. Na podsyp a obsypání se používá zpravidla štěrk frakce 8/16, případně sypká zemina nebo písek. Materiál je třeba v každém případě zhutnit. Při ukládání nádrže je potřeba ohlídat sklon od dešťových svodů (optimální je 1 %) a také výšku usazení vůči terénu a přívodu vody.
Šachtovou kopuli nádrže ponechte co možná nejdelší a upravte ji až po finálních terénních úpravách. Protože může nádrž působením váhy v průběhu používání mírně klesnout, doporučujeme provést seříznutí viditelné části až po roce používání.
Vlastníci stávajících rodinných domů i stavebníci těch nových mohou zažádat o státní dotaci Dešťovka, která od roku 2021 spadá pod program Nová zelená úsporám.
Napojení potrubí a příprava rozvodů
Po usazení retenční nádrže je potřeba připojit potrubí z okapových svodů. Neměli byste zapomenout ani na přepad, který zabrání přetečení v případě vydatných dešťů. Díky přepadu přebytečná voda odteče, a to do půdy nebo dešťové kanalizace. Proto musíte do nádrže připojit i potrubí, kterým vodu odvedete na požadované místo.
Chcete-li dešťovou vodu využívat i ke splachování toalety či praní, musíte nádrž připojit k rozvodům vody. Ty ale musí být dvojí, protože se dešťová voda nesmí dostat do kontaktu s pitnou vodou. Při využití dešťovky pouze na zahradě je situace podstatně snazší – stačí přívod natáhnout k zahradnímu kohoutu.
Bez čerpadla to nepůjde
Abyste mohli vodu shromážděnou v nádrži využívat, neobejdete se bez čerpadla. Nejjednodušším řešením je pořízení dostatečně výkonného ponorného čerpadla, které umístíte přímo do nádrže. Při využití dešťovky v domácnosti se však preferuje napojení na domácí vodárnu umístěnou v technické místnosti domu. Aby čerpadlo příliš často nespínalo, měl by být systém vybaven také expanzní nádobou, z níž se bude voda po domě rozvádět.
Chcete využívat dešťovou vodu? Požádejte o dotaci
Vlastníci stávajících rodinných domů i stavebníci těch nových mohou zažádat o státní dotaci Dešťovka, která od roku 2021 spadá pod program Nová zelená úsporám. Výše příspěvku, který lze využít na pořízení retenční nádrže, technologie i samotnou realizaci, závisí na způsobu využití dešťové vody. Při použití dešťovky jen na zalévání dostanete příspěvek až 55 tisíc Kč, při využití pro splachování i zálivku pak až 65 tisíc Kč. Konkrétní výše závisí na typu podporovaného opatření a na objemu nádrže.
Využívání dešťové vody má v každém případě smysl. Necháme na vás, vystačíte-li si s jednoduchým nadzemním kontejnerem, nebo se pustíte do zbudování velkoobjemové podzemní jímky. Nádrže i veškeré vybavení včetně žlabů a vpustí najdete na pobočkách stavebnin Izomat. Terénní úpravy a stavební práce vám pak půjdou snadno od ruky s profesionálním vybavením, které vám rádi zapůjčíme v naší půjčovně nářadí.
Plastová jímka OLYMPIA 4000 l
Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT