Menu
Menu

Jak vybrat kombi kladivo pro vrtání i sekání

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak vybrat kombi kladivo pro vrtání i sekání - izomat.cz

Kombi kladiva s funkcí vrtání i sekání využijete při stavbě, rekonstrukci i demolici. Liší se různými parametry. Poradíme, jak vhodné kombi kladivo vybrat.

Při vrtání do železobetonu nebo sekání drážek do zdiva si s běžnou vrtačkou nevystačíte. K těmto účelům slouží vrtací a sekací kladiva, která si díky silnému elektropneumatickému příklepu poradí i s nejtvrdšími materiály. Pokud potřebujete vrtat i sekat, nemusíte hned investovat do dvou samostatných přístrojů. Obojí spolehlivě zvládne kombi kladivo, které je pro hobby použití ve většině případů dostačující. Jaké vybrat?

Pokud potřebujete vrtat i sekat, obojí spolehlivě zvládne kombi kladivo, které je pro hobby použití ve většině případů dostačující.

Kombi kladivo – ideální pomocník nejen pro hobby využití

Kombinované kladivo je navržené tak, aby zvládlo kombinaci dvou funkcí – vrtání a sekání. V kategorii kladiv o hmotnosti 2 až 7 kg se jedná o nejrozšířenější provedení, které je oblíbené díky kompaktním rozměrům a univerzálnosti.

Vedle kombi kladiv existují i samostatné stroje. Vrtací kladivo se vzhledem podobá velké příklepové vrtačce a je určené převážně k vrtání do tvrdých materiálů od betonu po kámen. Kladivo sekací pak slouží jen k sekání, protože není vybavené funkcí otáčení nástroje.

Pořizovat samostatné jednoúčelové nářadí má smysl jen potřebujete-li přístroj s extrémním výkonem. Obvykle jde o typy v kategorii nad 10 kg, které se využívají při profesionálních stavebních či bouracích pracích. V domácí dílně však takové stroje zřejmě potřebovat nebudete.

Kombi kladivo Dewalt D25133K zcela postačí pro vrtání kotevních a montážních otvorů do betonu a zdiva s průměrem do 26 mm.

 

Výběr kombi kladiva podle typu upínání

Kombi kladiva se od vrtaček s příklepem liší typem upínání. U většiny kladiv najdete systém rychloupínání příklepových vrtáků a sekáčů SDS-Plus, který je navržen s ohledem na maximální využití příklepu. Pro upínání SDS-Plus jsou dostupné vrtáky a sekáče v rozsahu od 4 do 32 mm. Rychloupínací systém se pak běžně využívá u všech kombi kladiv v hmotnostní kategorii 2 až 4 kg.

U kladiv ve hmotnostní kategorii od 5 kg narazíte na typy s upínacím systémem SDS-MAX. Nástroje jsou dostupné v rozsahu od 12 do 52 mm a vyznačují se špičkovou konstrukcí i skvělou funkčností příklepu. Vrtáky a sekáče s upínáním SDS-MAX jsou podstatně dražší. Využívají se převážně mezi profesionály. Hledáte-li kombi kladivo do domácí dílny nebo na občasné stavební práce, porozhlédněte se po modelu s upínáním SDS-Plus.

 

Čím vyšší hmotnost kladiva, tím náročnější podmínky zvládne

V souvislosti s typem upínání i rozdělením kladiv jsme již několikrát zmínili hmotnost nářadí. Platí, že čím vyšší hmotnost kombi kladivo má, tím náročnější podmínky zvládne. S nejlehčími modely s váhou pod 3 kg se dobře manipuluje, dlouhé vrtání do velmi tvrdých materiálů však může být problematické, stejně jako sekání drážek do betonu a tvrdého zdiva. Funkci sekání u těchto lehčích typů oceníte při rekonstrukcích, například při odstraňování starých obkladů a dlažeb.

Kombi kladiva v hmotnostní kategorii od 3 do 10 kg zvládnou většinu prací při stavbě i demolici a využívají se i mezi profesionály. Například kladivo Dewalt D25614K-QS s hmotností 7,8 kg se vyznačuje značnou rázovou energií a velkým výkonem, díky kterému si poradí s jádrovým vrtáním až do průměru 100 mm. Nářadí o hmotnosti nad 10 kg je obvykle jednoúčelové a zahrnuje těžké výkonné bourací stroje. Jejich pořízení se při občasném použití nevyplatí. Pokud takové nářadí opravdu pro práci potřebujete, využijte služeb půjčovny nářadí.

Kombi kladivo Dewalt D25614K-QS s hmotností 7,8 kg se vyznačuje značnou rázovou energií a velkým výkonem, díky kterému si poradí s jádrovým vrtáním až do průměru 100 mm.

 

Důležité parametry při výběru kombi kladiva

Se zařazením do hmotnostní kategorie úzce souvisí i další parametry konkrétního kombi kladiva. Při srovnávání jednotlivých modelů sledujte příkon, počet úderů za minutu, energii úderů a další funkce, kterými je stroj vybaven.

Příkon

Aby mohlo kombinované kladivo vyvinout dostatečnou sílu úderu a poradilo si s vrtáním do tvrdých materiálů, musí mít adekvátní příkon. Doporučujeme vybírat mezi modely s příkonem alespoň 700 W. Pro vrtání kotevních a montážních otvorů do betonu a zdiva s průměrem do 26 mm je ideální například kladivo Dewalt D25133K s příkonem 800 W. Pro náročnější vrtací a bourací práce však zvolte model s výkonem nad 1000 W. Pro srovnání – nejsilnější profi bourací kladiva mají příkon až 1900 W.

 

Počet úderů za minutu

V případě, že chcete kombinované kladivo používat i k sekání či bourání betonu, zajímejte se o počet úderů za minutu. Méně silné stroje zvládnou kolem 1 tisíce úderů za minutu, ty nejvýkonnější až 6 tisíc. Hodnota se vždy udává při chodu naprázdno, tedy bez působení odporu na sekací či vrtací nástroj.

Výkonné kombi kladivo HR5202C 20J od výrobce Makita vyniká energií rázu 20 joulů a poradí si i s náročnějšími bouracími pracemi.

 

Energie úderu

Dalším důležitým parametrem při využívání funkce sekání a bourání je energie jednoho úderu. Udává se v joulech a ovlivňuje rychlost a náročnost rozbíjení materiálu. Běžně dostupná kombi kladiva mají energii úderu v rozmezí 2 až 5 joulů a jsou určena pro rozbíjení méně odolných materiálů, mělké drážkování či vysekávání dlaždic. Bourací kladiva vhodná pro ničení betonových konstrukcí by měla vynikat energií úderů alespoň 15 J. Například výkonné kombi kladivo HR5202C 20J od výrobce Makita vyniká energií rázu 20 joulů a poradí si i s náročnějšími bouracími pracemi.

 

Další funkce a vybavení

Při výběru kombi kladiva pro domácí použití se nezaměřujte jen na sílu, ale také na další funkce, které zajistí pohodlnou práci a bezpečnost. Patří mezi ně například plynulá regulace otáček, systém pro eliminaci vibrací, signalizace opotřebení uhlíků či prachotěsná konstrukce. Některé typy obsahují v základním setu i standardní vrtáky a sekáče do tvrdých materiálů, případně i rychloupínací sklíčidla pro upevnění běžných typů vrtáků.

Pohodlí při práci zajistí různé typy bočních rukojetí s možností nastavení polohy. Součástí základní výbavy bývá mnohdy i kufr pro transport, utěrka pro snadnou údržbu nebo tuk na mazání nástrojů, který je důležitý zejména při využívání funkce sekání.

Dostatečně výkonným kombi kladivem zabijete dvě mouchy jednou ranou. Ať už budete vrtat do fasádního zdiva, rozbíjet betonovou dlažbu na zahradě, nebo třeba rekonstruovat koupelnu, usnadníte si s ním spoustu práce. S výběrem nového nářadí vám pomůže personál ve všech stavebninách Izomat, kde si můžete vybrané typy strojů a stavební mechanizace také zapůjčit.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat