Menu
Menu

Jak vrtat do dlaždiček, aby nepraskly

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak vrtat do dlaždiček, aby nepraskly - izomat.cz

Z vrtání do obkladů a dlažby nemusíte mít strach. Poradíme, jaké nářadí, vrtáky a korunky používat, aby šlo vrtání hladce a kachličky nepraskly.

Rádi byste si do koupelny pořídili nové háčky na ručníky nebo třeba police, ale bojíte se vrtat do obkladů a dlaždic? Při dodržení správného postupu a výběru vhodného nářadí je riziko prasknutí dlaždičky minimální. Poradíme vám, jak vrtat do klasické keramické i slinuté dlažby a jaké vrtáky či korunky zvolit, aby byl výsledek dokonalý.

Potřebujete vyvrtat díru do dlaždičky? Víme, jak na to!

 

Zapomeňte na příklep

Z vrtání do obkladů a dlažeb mají mnozí velký respekt, protože jim při dřívějších pokusech materiál prasknul pod rukama. Zásadní chybou, která ve většině případů opravdu způsobí prasknutí dlaždičky, je použití příklepu. Silným vibracím příklepové vrtačky neodolá ani velmi tvrdá dlažba, která pro svou křehkost pnutí vrtáku neustojí a vytvoří prasklinu. Pokud se vám nedaří ani po minutách zběsilého vrtání vytvořit do dlaždice otvor požadovaného průměru, nezkoušejte si práci usnadnit zapnutím příklepu, ale vyměňte vrták za tvrdší a ostřejší.

 

Vidiový vrták si s běžnou keramickou dlažbou poradí

Potřebujete-li do obkladaček vyvrtat jen pár otvorů pro hmoždinky a máte doma běžné keramické obklady o síle několika milimetrů, vystačíte si s vidiovými vrtáky. Ve srovnání s diamantovými korunkami a vrtáky do skla jsou cenově dostupnější, při vrtání do velmi tvrdých křehkých materiálů však neobstojí.

Plátek slinutého karbidu na vrtáku usnadní prostup tvrdším materiálem a prodlouží jeho životnost. Vidiové vrtáky se nejčastěji vyrábí s upínáním typu SDS Plus, a tak jsou určené pro vrtací kladiva a příklepové vrtačky. Pokud chcete takový vrták upnout do běžné vrtačky nebo aku vrtačky se sklíčidlem na válcovou stopku, musíte si pořídit redukci s upínací hlavicí SDS Plus.

 

Pro vrtání do slinuté dlažby použijte diamantovou korunku

Při vrtání otvorů do velmi tvrdých materiálů (slinuté dlažby, kamenných kachliček) sáhněte po diamantových nástrojích, které jsou dražší, ale práci odvedou na výbornou. Ideální volbou jsou diamantové vykružovací korunky, které rychle a bez nadměrného použití síly vytvoří otvor požadovaného průměru nejen do slinuté dlažby, ale třeba i žuly či mramoru.

Korunky se obvykle používají pro vykružování větších otvorů pro vypínače nebo zásuvky. Dostupné jsou však i v menších průměrech (např. 6 mm), a tak jsou vhodné i k vrtání malých otvorů pro hmoždinky. Dostupné jsou v provedení s různými typy upínání – šestihranem, SDS Plus i závitem pro úhlové brusky.

 

Diamantové korunky pro suché i mokré vrtání

Při výběru diamantových korunek pro vrtání do kachliček zjišťujte, jsou-li primárně určené pro suché, nebo mokré vrtání. Suché vrtání je pohodlnější, protože však dochází k výraznějšímu zahřívání nástroje, musí být konstrukce korunky odolnější. Z toho důvodu se diamantové části připevňují pomocí laseru, a tak jsou odolnější vůči vysokým teplotám. I tak je korunku vhodné chladit vzduchem nebo namáčením do sklenice vody.

Korunky určené pro mokré vrtání jsou cenově dostupnější, vyžadují však soustavné chlazení vodou. Diamantové segmenty se totiž letují a při přehřátí se rychle uvolní. Při hobby využití je zajištění nepřetržitého chlazení vodou náročné.

 

Úhlová bruska je vhodná i pro vrtání do kachliček

Úhlové brusky se se s oblibou používají pro řezání do betonu a dalších tvrdých materiálů. V kombinaci s vhodným nástrojem jsou však vhodné i pro vrtání otvorů do obkladů a dlažeb. Za tímto účelem se prodávají diamantové korunky se závitem M14, které zajistí rychlé a přesné vrtání. Způsob vrtání se od klasické vrtačky mírně liší. Korunku je potřeba roztočit naprázdno a poté pomalu přiložit k vrtanému materiálu pod úhlem 45°. Až se korunka „chytí“, kývavým pohybem ji můžete srovnat a začít vrtat kolmo. Diamantové segmenty udělají většinu práce za vás – buďte trpěliví a na brusku příliš netlačte.

Úhlová bruska DeWalt

 

Příprava dlaždiček na vrtání

Než se pustíte do samotného vrtání, vše si důkladně naměřte a místa budoucích otvorů označte pomocí fixu. Vrták má na hladkém povrchu kachličky tendenci prokluzovat, a tak je vhodné pomocí důlčíku vytvořit malý vryp. Další možností je na obklad nalepit kousek lepicí pásky a otvor vrtat přes něj. Vrták nebo korunka pak nevyklouzne, a tak se snadno trefíte přesně do požadovaného místa.

Pokud máte na výběr, upřednostněte vrtání ve spáře před provrtáváním otvorů v ploše obkladů. Práce bude snadnější a rychlejší, vrtáky se vám jen tak neopotřebí a smížíte riziko prasknutí dlaždičky. Problematické je především vrtání a vykružování otvorů poblíž hran či rohů, kdy hrozí odštípnutí kusu kachličky. Pokud umístění do spáry není možné, nabízí se i možnost připevnění háčků či jiného příslušenství na lepidlo.

V nouzi pomůže i lepidlo.

 

Elektrické nářadí i vrtáky pořídíte z pohodlí vašeho domova na našem e-shopu. K dispozici jsou vám také prodejny Izomat, ve kterých vám proškolený personál poradí a pomůže s výběrem.

 

Zdroj fotografií: Izomat