Menu
Menu

Jak štukovat stropy a stěny – návod krok za krokem

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak štukovat stropy a stěny – návod krok za krokem - izomat.cz

Návod na štukování stěn a stropů krok za krokem. Dozvíte se, jak vybrat štukovou omítku, připravit podklad i nanášet a vymývat štuk. Svépomocné štukování zvládnete i vy!

Ať už rekonstruujete, nebo realizujete novostavbu, čeká vás štukování stropů a stěn. Aby byly hladké, rovné a čisté, je nutné zvolit správnou techniku štukování. Důležitý je i výběr vhodné štukové omítky a použití kvalitního nářadí, se kterým vám půjde práce snadno od ruky. S trochou cviku a při dodržení základních pravidel zvládnete štukování sami bez pomoci zedníka. Přinášíme vám návod krok za krokem a všechny informace, které vám při svépomocném štukování přijdou vhod.

Při štukování postupujte důkladně. V opačném případě by se mohlo stát, že by omítka mohla po čase začít praskat či opadávat.

 

Vyberte vhodnou sypkou, nebo hotovou směs

Než se pustíte do samotného štukování, čeká vás výběr správného typu omítky. Výrobci nabízí kromě sypkých směsí také hotové omítky, které jsou připravené k okamžitému použití. Oblíbená je například omítková směs Keraštuk v pastovité konzistenci, která má po zaschnutí šedobílou barvu. Skládá se z jemného písku, plaveného kaolinu, vápna a organických pojiv.

 

Omítková směs Keraštuk má po zaschnutí šedobílou barvu.

Hotová omítka je ideálním řešením pro ty, které čeká štukování při rekonstrukci a nechtějí si znečistit vnitřní prostory nebo složitě připravovat omítku ze sypké směsi. Na druhé straně jsou sypké směsi cenově dostupnější a při dodržení postupu uvedeného na obalu vytvoří dokonalou konzistenci. Sypké štukové směsi se volí zejména při finálním omítání velkých ploch (například celého domu či bytu), případně při strojním omítání.

Konkrétní typ štuku volte i podle velikosti zrna. Jemné omítky s hrubostí zrna kolem 0,4 mm jsou standardem. Existují však i speciální typy hrubého rustikálního vzhledu se zrnem přes 1 mm nebo naopak velmi jemné štuky s minimálním zrnem.

 

Příprava podkladu před štukováním

Před štukováním je třeba upravit podkladovou vrstvu. Budete-li nanášet štukovou omítku na staré stěny, očistěte z povrchu původní nátěry nebo zbytky barev. Zapravit musíte i případné nerovnosti pomocí vyrovnávací stěrky. Místa s velkým poškozením zpevněte perlinkou.

Stěny i stropy připravené pro štukování musí být odmaštěné a zbavené prachu či jakýchkoliv nečistot. V případě realizace první „fajnové“ omítky u novostaveb se štuk nanáší na omítku jádrovou, a to až po jejím dokonalém vyzrání.

 

Hloubková penetrace zpevní savé podklady

Při štukování nepodceňujte význam hloubkové penetrace, která má za úkol zpevnit podklad a sjednotit jeho savost. Na podklad ji nanášejte pomocí válečku nebo štětky. Penetrace je důležitá před štukováním starých i nových stěn s jádrovou omítkou. Pokud se chystáte štukovat i stropy, začněte s jejich penetrací. Po zaschnutí stavební chemie se můžete pustit do samotného štukování.

 

Při štukování začněte od stropu

Při štukování celých místností doporučujeme začínat od stropu. Omítka vám totiž může při aplikaci spadnout z hladítka nebo přímo ze stropní konstrukce na stěnu a museli byste plochu znovu zapravovat.

Připravenou směs štukové omítky naneste na plastové hladítko a co nejmenším počtem tahů ji natahujte v pruzích na stropu i stěnách ve směru odspodu nahoru. Štukové omítky se zpravidla nanášejí v tenkých vrstvách kolem 1 mm. Dejte si pozor, abyste při případném vyrovnávání nepřekročili maximální tloušťku uvedenou na obalu. Finální omítka by nebyla soudržná, mohla by po čase začít praskat a opadávat. Snažte se natahovat štuk v co nejtenčí vrstvě. V prvním kroku omítku na stěnu hladítkem vtlačujte, nesnažte se ji hned uhlazovat.

Díky plastovému hladítku snadno nanesete připravenou směs štukové omítky.

 

Vyhlazení štuku pomocí filcového hladítka

Do vyhlazování štukové omítky se pusťte až ve chvíli, kdy trochu zaschne, přestane lepit a zesvětlá. Pak je ideální chvíle pustit se do vymývání pomocí filcového hladítka. Filc namočte do vody a velkými kruhovými pohyby materiál rozmývejte po stropu i stěnách.

Na omítku příliš netlačte, abyste ji nevymyli až moc a nebyla v některých místech tenčí. Po vyhlazení zkontrolujte kvalitu omítky. Pokud na některých místech vznikly prohlubně, naneste do nich novou vrstvu štuku a po zavadnutí proces vymývání zopakujte.

 

Po zaschnutí štuku se můžete pustit do malování

Na rozdíl od jádrové omítky štuk schne a zraje velmi rychle. Do výmalby stropů i stěn se tak můžete zpravidla pustit už po 24 hodinách od štukování. Protože mají štuky šedobílou barvu, v dílnách, sklepech, spížích a dalších esteticky nenáročných místnostech malovat na bílo vůbec nemusíte.

V obytných prostorách je malování důležité, protože skryje barevné rozdíly v ploše a dodá místnosti zářivě bílý vzhled. Pokud jsou po nanesení první vrstvy barvy stále viditelné šmouhy a nedokonalosti, naneste nátěr v další vrstvě.

Základem štuku, který vydrží řadu let bez prasklin, je pečlivá příprava podkladu a nanesení hloubkové penetrace. Pro vytvoření rovnoměrné a vyhlazené omítky je pak zásadní nanášení v tenké vrstvě a správná technika vymývání, která vyžaduje trochu cviku. Rozhodně nepodceňte přípravu a vybavte se správným materiálem i nářadím. Vše potřebné najdete ve stavebninách Izomat, které jsou vám k dispozici po celé republice.

Hladítko nerezové hladké 280x130 mm gumová rukojeť
−11%

Hladítko nerezové hladké 280x130 mm gumová rukojeť

Hladítko nerez hladké slouží k nanášení lepidel pod obklady a dlažby,...
223,79 Kč
199,18 Kč
Detail
Omítka štuková KERAŠTUK K vnitřní 15 kg
−13%

Omítka štuková KERAŠTUK K vnitřní 15 kg

Omítkové směsi Kerastuk jsou určeny pro realizaci vnitřních omítek.
254,10 Kč
221,07 Kč
Detail
Omítka štuková KERAŠTUK K vnitřní 40 kg
−13%

Omítka štuková KERAŠTUK K vnitřní 40 kg

Omítkové směsi Kerastuk jsou určeny pro realizaci vnitřních omítek.
591,69 Kč
514,77 Kč
Detail

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat