Menu
Menu

Jak správně zabudovat vanu a na co si dát pozor

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak správně zabudovat vanu a na co si dát pozor - izomat.cz

Nepodceňujte správný postup při montáži vany. Chcete vědět, jak novou vanu správně zabudovat, jaké materiály použít a na co si dát pozor? Dozvíte se od nás.

Při svépomocné realizaci nové koupelny mají mnozí stavebníci největší obavy ze správného zabudování vany. Nebudeme vám mazat med kolem pusy – kompletní montáž vany včetně napojení odpadu a zhotovení podezdívky je opravdu velkou zkouškou zručnosti každého kutila. Pokud ale dodržíte základní montážní postup a vyhnete se nejčastějším chybám, zvládnete instalaci i bez pomoci profesionálního instalatéra či obkladače. Jak tedy novou vanu správně zabudovat?

Pokud při montáži vany dodržíte základní postup a vyhnete se nejčastějším chybám, zvládnete instalaci i bez pomoci profesionálního instalatéra.

 

Novou vanu zkompletujte podle návodu

Než se pustíte do zabudování vany v koupelně, pečlivě si nastudujte dodaný montážní návod. Na trhu totiž narazíte na různé typy van, které se liší způsobem kotvení i požadavky na zajištění stability. Ke standardním typům van se dodávají výškově stavitelné nožičky, které je třeba před usazením namontovat.

U některých typů van jsou součástí kompletu pevné podpory, které zajistí bezpečné zabudování i bez zhotovení podezdívky. Takové řešení je vhodné v případě rekonstrukcí, u kterých je žádoucí montáž vany bez bouracích a dodatečných zednických prací. Vanový komplet obsahuje i odtokovou sadu a obvykle i přepad, který se k vaně instaluje před jejím zabudováním.

 

Před upevněním vany namontujte odtokový systém

Začněte přípravou odtokové sady k odpadnímu potrubí. Při pozdější montáži byste mohli mít problém s nedostatkem prostoru či obtížným napojováním jednotlivých prvků. Přesuňte zkompletovanou vanu na své místo a pomocí klíče upevněte sifon. Odpadní trubku, která vede z vany, srovnejte s odpadní trubkou v koupelně. Obě trubky propojte odtokovou rourou zkrácenou na požadovanou délku. Odpady si připravte, ale k vaně ještě napevno nepřipojujte. Pokud vás čeká zhotovení obezdívky, půjde vana ještě na chvíli pryč.

Vanu jednoduše vyrovnáte pomocí vodováhy a naštelujete na požadovanou výšku.

 

Vanu uložte na správné místo a vyrovnejte

Protože jsou nožičky běžně prodávaných van výškově stavitelné, jednoduše je s pomocí vodováhy vyrovnáte a naštelujete na požadovanou výšku. Myslete na to, že mezi sifonem a podlahou by měla vzniknout mezera minimálně 5 cm. Pokud je po usazení vany mezera nedostatečná, vyšroubováním nožiček ji snadno zvětšíte. Výšku horního okraje vany si poznačte ryskou na zeď a vanu ze svého budoucího stanoviště přeneste na bezpečné místo.

 

Pusťte se do přípravy pro usazení vany

Při usazování vany lze postupovat několika způsoby. Mezi tradiční postupy patří vytvoření pevného lůžka ze samostatných pórobetonových tvárnic (příčkovek), o které se bude vana zapírat. Aby nedošlo při používání vany k jejímu poškození vlivem velkého zatížení, je vhodné i nejnižší body vany podepřít tvárnicemi.

Druhou možností je upevnění vany ke stěně pomocí speciálních profilů, které zajistí stabilitu a pevnost i bez montáže obezdívky. Setkat se můžete také s usazováním vany do maltového lože. S ohledem na konkrétní typ vany zvolte vhodný postup usazování. Vanu napevno zabudujte a připojte na připravený odpad.

Pro obezdění zabudované vany příčkovkami doporučujeme použít vhodný typ zdicí malty.

 

Vanu z pohledové strany překryjte panelem, nebo ji obezděte

Až bude vana zabudovaná na svém místě a stabilizovaná pomocí obezdívky či systému profilů, přichází na řadu úprava boční pohledové strany. Už ve fázi přípravy se musíte rozhodnout, jak bude nová vana po dokončení vypadat. Nabízí se dvě základní možnosti – buď ji obezdíte a obložíte, nebo překryjete speciálním pohledovým panelem.

 

Obezdění vany z přední strany

Přední strana vany se velmi často obezdívá a překrývá pomocí obkladů, které dotváří jednotný vzhled koupelny. K obezdění zabudované vany doporučujeme použít příčkovky Ytong o rozměru 60×25×5 cm. Při zazdívání na výšku je nebudete muset příliš zkracovat či zapravovat, a tak vám vznikne minimum odpadu.

Před nalepením tvárnic (příčkovek) je důležité upravit je na takovou výšku, aby přesně přiléhaly mezi podlahu a hranu vany. Na tvárnice naneste na všechny strany vhodný typ zdicí malty a připevněte na své místo. Pokládejte jednu tvárnici vedle druhé, až budete mít obezděnou celou vanu. Tímto způsobem postupujte při obezdívání obdélníkové, rohové i jinak tvarované vany.

Myslete na to, že pod rantl vany se musí vejít i obklad. Proto tvárnice zapusťte o několik mm (v závislosti na šířce zvoleného obkladu). Na pohledovou stranu také musíte umístit vanová dvířka pro snadný přístup k odpadům. Při obezdívání nezapomeňte vytvořit montážní otvor, do kterého dvířka zabudujete. Nezbývá než obezděnou vanu obložit keramickým, nebo jiným obkladem do koupelny.

Na pohledovou stranu vany také musíte umístit vanová dvířka pro snadný přístup k odpadům.

 

Montáž vanového panelu

Pokud se chcete vyhnout obezdívání, porozhlédněte se po typu vany s krycím bočním panelem. Ten se pomocí speciální montážní sady připevňuje přímo mezi horní okraj vany a podlahu. Boční panely se často využívají u van atypických tvarů, u kterých je obezdívání podstatně pracnější.

Čekají vás kromě usazování nové vany i další práce související s rekonstrukcí koupelny? Veškerý materiál pro zdění, obkládání i montáž sanitárního vybavení najdete na pobočkách stavebnin Izomat. Zkušený personál vám při výběru ochotně poradí a předá cenné rady, které vám cestu za novou koupelnou ulehčí.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat