S kvalitním aku šroubovákem utáhnete vruty i šrouby rychle a bez námahy. Jak se ale vyznat v nepřeberném množství různých typů aku nářadí, které se liší výkonem, kapacitou baterií, upevňováním nástrojů a dalšími parametry? Stačí si udělat základní přehled a popřemýšlet, co od aku šroubováku očekáváte. Pro běžné použití v domácnosti nemusíte utrácet za profesionální nářadí, na druhé straně od nejlevnějších aku šroubováků velký výkon ani multifunkční využití nečekejte.
Zjistěte, jaký je rozdíl mezi aku vrtačkou a šroubovák a vyberte si nářadí přesně pro váš projekt.
Pořídit aku vrtačku, nebo aku šroubovák?
Nejprve se musíte rozhodnout, hledáte-li nářadí určené pouze pro šroubování, nebo i pro vrtání. Ve druhém případě budete muset sáhnout po aku vrtačce, která je vhodná pro obojí. Má vyšší výkon a je vybavena sklíčidlem, do kterého upevníte jak vrtáky, tak bity a jiné nástroje. U malých aku šroubováků najdete vnitřní ¼” šestihran, do kterého upevníte bity bez další redukce. Pro upnutí do šestihranu se vyrábí i malé vrtáky, se kterými můžete vrtat do měkkého dřeva nebo plastů.
Malé aku šroubováky jsou lehké a skladné
Hlavní předností jednoúčelových aku šroubováků jsou jejich kompaktní rozměry a nízká hmotnost. Snadno se s nimi dostanete i do hůře přístupných míst a doma nebo v dílně vám nezaberou téměř žádné místo. Vzhledem k nižší kapacitě baterií dané kompaktními rozměry nevydrží v provozu tak dlouho jak aku vrtačky s velkými bateriemi, na druhé straně je jejich dobíjení rychlé.
I v kategorii jednoúčelových aku šroubováků najdete kvalitní a výkonné přístroje, které spolehlivě zašroubují vruty a šrouby do jakéhokoliv materiálu a nevybijí se po pár utáhnutích. Příkladem je aku šroubovák Dewalt DCF680G2-QW, který je vybavený gyroskopickým ovládáním a plynulou regulací otáček. Umožňuje nastavení rukojeti do dvou poloh, díky kterému bude práce s nářadím snadná v jakékoliv pozici.
Na rozdíl od nejlevnějších aku šroubováků má zmíněný model od Dewaltu i prokluzovou spojku, díky které snadno nastavíte optimální hodnotu momentu. Nechybí ani výkonná svítilna se dvěma LED diodami nebo ukazatel stavu nabití. Pokud hledáte malý a kompaktní šroubovák vyšší třídy, jde o jasnou volbou.
Spolehlivý aku šroubovák nebo vrtačka se hodí na každé stavbě. Využijete je ale i při domácím kutilství.
Zaměřte se na kapacitu akumulátorů a jejich napětí
Při výběru jakéhokoliv aku nářadí se zaměřte na napětí a kapacitu baterií. Akumulátory jsou zpravidla složené z jednotlivých článků o napětí 1,2 V. Platí, že čím vyšší celkové napětí akumulátor má, tím je výkon přístroje vyšší. Aku šroubováky z nižší cenové kategorie mají v řadě jen tři články (napětí 3,6 V), dražší modely pak článků šest (7,2 V). Nářadí určené pro šroubování i vrtání musí být podstatně výkonnější, proto využívá robustnější akumulátory s napětím obvykle 10,8 V, 14,4 V nebo 18 V.
Podle kapacity akumulátoru udávané v miliampérhodinách (mAh) si uděláte představu o tom, jak dlouho aku šroubovák vydrží v provozu. Například nářadí vybavené baterií o kapacitě 2000 mAh vydrží v provozu dvakrát tak dlouho ve srovnání baterií 1000 mAh. Potřebujete-li jednou za čas zašroubovat několik vrutů, akumutárory s nižší kapacitou vám budou stačit. Pro několikahodinový provoz však sáhněte po vícekapacitní variantě, případně si pořiďte několik baterií.
Díky prokluzové spojce nastavíte vhodný krouticí moment
Velmi užitečnou funkcí většiny moderních aku šroubováků je možnost nastavení požadovaného krouticího momentu. Díky tomu se spojovací materiál pevně zašroubuje, aniž by poškodil dřevěná prkna či jiný materiál nepřiměřeně silným utáhnutím. U aku vrtaček lze prokluzovou spojku vyřadit z provozu a vrtat bez nastavení krouticího momentu.
Většina aku šroubováků a vrtaček umožňuje nastavení momentu v rozsahu od 1 do 5 Nm, a to pootočením věnečku u sklíčidla. Prokluzovou spojku najdete téměř u všech akumulátorových vrtacích šroubováků, v případě malých kompaktních šroubováků na ni narazíte jen u vyšších modelů.
Šroubováky s bezuhlíkovým motorem a jejich výhody
Pokud se rozhodnete pro výběr nářadí z kategorie aku vrtaček s možností šroubování, máte na výběr mezi typy s uhlíkovým a bezuhlíkovým motorem. Bezuhlíkové motory se používají u nářadí vyšší třídy a místo komutátoru obsahují řídicí elektroniku.
Nářadí s bezuhlíkovým motorem je výkonnější, má vyšší krouticí moment, nižší spotřebu (a tedy prodlužuje výdrž na jedno nabití) a zabraňuje nadměrné produkci tepla. Bezuhlíkový motor najdete například u aku vrtačky/šroubováku Dewalt DCD796P2. Vzhledem k velkému výkonu, kapacitě baterie a s tím související vyšší ceně jde o řešení pro ty, kteří chtějí spolehlivě vrtat a šroubovat často a intenzivně.
Šroubovák musí dobře padnout do ruky. Myslete na to při výběru.
Nezapomínejte na ergonomii a pohodlí při práci
Při výběru aku šroubováků se často zapomíná na úchop nářadí, který musí být pevný a současně i pohodlný. Před nákupem šroubováku si vyzkoušejte několik různých typů, abyste zjistili, který vám nejlépe padne do ruky. Kromě pevného úchopu musí být ovládání otáček snadné a plynulé, stejně jako přepínání směru rotace.
Pohodlí při práci zajistí i vestavěná svítilna nebo rychloupínací nástroj, díky kterému vyměníte vrtáky či bity pohybem jedné ruky. Pokud máte v plánu své dílenské vybavení rozšířit o větší počet aku nářadí, doporučujeme vsadit na systémové řešení od jednoho výrobce. Akumulátor z vrtačky pak bude kompatibilní třeba i s aku rázovým utahovákem nebo aku bruskou.
Akumulátorové nářadí využijete nejen v dílně, ale také v domácnosti. Podle způsobu a frekvence používání zvolte ideální model, který vyhoví vašim potřebám. Potřebujete s volbou konkrétního typu nářadí poradit? Ozvěte se nám nebo navštivte některou z poboček stavebnin Izomat, kde vám proškolený personál ochotně pomůže.
Vrtací AKU šroubovák s příklepem Dewalt DCD796P2-QW
Pohybem ovládaný AKU šroubovák Dewalt 7,2 V DCF680G2-QW
Zdroj fotografií: Izomat, Depositphotos