Menu
Menu

Jak postavit zahradní sklípek? Jde to svépomocí

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak postavit zahradní sklípek? Jde to svépomocí - izomat.cz

Vyřešte skladování úrody prakticky i stylově a postavte si zahradní sklípek. Prozradíme vám, co je dobré vědět před stavbou a co vás čeká při budování.

V současné architektuře novostaveb se podsklepení většinou již neřeší. A i kdyby na sklep bylo místo, natahovat si cíleně například do dřevostavby vlhkost není ideální. Proto se spousta stavitelů uchyluje k vybudování zahradního sklípku, který je vhodný k uskladnění potravin s dlouhou trvanlivostí, plní ale i funkci estetickou. Poradíme vám, jak ho postavit.

Zahradní sklípek může být zajímavým doplňkem vaší zahrady.

 

Skladování bez nákladů na provoz

Pokud narážíte na problém, kde skladovat vypěstované ovoce a zeleninu, zavařeniny, balené nápoje nebo svou sbírku vín, popřemýšlejte o stavbě zahradního sklípku. Tento praktický doplněk oceníte z hlediska větších úložných prostor pro potraviny, ale i energetických úspor. Oproti lednici totiž provoz sklípku nic nestojí.

 

Než začnete stavět

Jako u každé stavby, i v případě sklípku je potřeba dodržet určité postupy. Nejdříve byste si měli ujasnit jeho velikost, s níž souvisí povinnost zajistit si stavební povolení, případně možnost stavět pouze „na ohlášku“. Kdy stavba sklepa vyžaduje ohlášení nebo stavební povolení a kdy je nemusíte mít?

  • Zastavěná plocha do 25 m2 a hloubka do 3 m pod úroveň terénu nevyžaduje ohlášení ani stavební povolení.
  • Zastavěná plocha do 70 m2 a hloubka do 3 m pod úroveň terénu vyžaduje ohlášení.
  • Zastavěná plocha nad 70 m2 nebo stavba hlubší než 3 m pod úroveň terénu vyžaduje stavební povolení.

 

Výběr pozemku

U stavby sklepa musíte vzít v potaz jeho umístění a znát stav podloží. Blízkost vodního toku a s ním spojený zvýšený výskyt spodní vody může napáchat víc škody než užitku – v takovém terénu nemá cenu sklípek stavět. Stejně tak je kvůli dešťové vodě problematické úpatí svahu a náročná práce by vás čekala i ve skalnatém podloží.

Pod svahem, kde už nějaká stavba stojí, nebo v místech s nestabilní navážkou by vás zase čekalo nákladné a dlouhodobé zpevňování a zajištění před ujížděním půdy. Jaké je tedy ideální místo pro zahradní sklep? Nejlépe nepodmáčené, v mírně svažitém terénu, ale není problém ho postavit i na rovině. Pak už jen stačí nakreslit si přesný nárys a půdorys sklepa, nebo si nechat vypracovat projekt a pustit se do práce.

 

Nejlepším řešením je zasazení sklípku do mírně svažitého terénu.

 

Suchý, nebo vlhký sklep?

Jestliže si ze sklepa nechcete udělat skladiště nářadí nebo kůlnu na dříví, doporučujeme vám postavit vlhký sklep. Parametry suchého sklepa, který je plnohodnotně izolovaný od vlhkosti, totiž nevyhovují skladování potravin. Ty potřebují stálou vlhkost a teplotu, ideálně okolo 60 % a do 10°C. Těchto podmínek docílíte podlahou bez izolace vlhkosti.

 

Od základů po strop

Každá stavba musí stát na pevných základech a ani zahradní sklep není výjimkou. Jakmile vykopete prostor, kde bude sklípek stát, je potřeba vyhloubit obvodové základové pásy a vylít je betonem. Po třech stranách základů položte drenážní roury a vyveďte je mimo sklep. V případě vydatnějších dešťů budou zachycovat a odvádět spodní vodu.

Než začnete s obvodovými zdmi, musíte ještě izolovat zdivo od základů pomocí asfaltových pásů. 

 

Podlaha

Můžete ji zasypat hlínou a tu řádně udusat, nebo štěrkovým podložím do výšky 15–20 cm a na něj položit dlažbu. Tak vytvoříte odizolovanou podlahu a docílíte ideální vlhkosti pro skladování potravin. Kvůli drenáži je vhodné, aby se podlaha mírně svažovala ve směru odtoku podzemní vody.

 

Obvodové zdi

Existuje více variant materiálu, ze kterého můžete postavit stěny sklípku. Dražší, ale na pohled stylovější je kamenná nebo cihlová vyzdívka. Naopak rychlejší, méně náročné a levnější je ztracené bednění, které se vylévá betonem. Před zatuhnutím se do betonu vkládají železné výztuhy, čímž vznikne dokonalá železobetonová konstrukce, u níž už nemusíte řešit venkovní hydroizolaci. Pokud zvolíte jiný stavební materiál, je hydroizolace nezbytná.

Na ztracené bednění lze rovnou použít štukovou omítku, která je podkladem pod finální nátěr.

 

Strop

Řešením může být podšalovaná a vybetonovaná základová deska, mnohem jednodušší pro vás bude ale sáhnout po hotovém stropním systému nebo stropní vložce. U stropu je potřeba vyřešit hydroizolaci a zasypat 80–90 cm zeminy.

 

Na co při stavbě sklípku nezapomenout?

  • Vyhněte se situování dveří na sever, odkud hodně profukuje a v zimě vás může potrápit závěj sněhu. Ani vchodové dveře na jih nejsou kvůli přehřívání v létě vhodné.
  • Ve sklepě je důležitá cirkulace vzduchu. Myslete proto na dobré odvětrání pomocí větrací mřížky a šachty ve stropě.
  • Rozmyslete si, jestli uvnitř budete chtít svítit elektřinou. Rozvody pak natáhnete do obvodových lišt po stěnách.
  • Nedělejte žádné otvory a okna. Denní světlo, potažmo slunce, uskladněným potravinám škodí.
  • Ovoce a zeleninu není dobré skladovat pohromadě v jedné místnosti. Počítejte s tím, že budete muset předělit místnost příčkou.

Rozhodli jste se postavit si zahradní sklípek? Vybavení a materiál pro stavbu hledejte ve vaší nejbližší prodejně IZOMAT nebo online v našem e-shopu.  

 

Jemná štuková omítka webersan 600 20 kg
−23%

Jemná štuková omítka webersan 600 20 kg

Jemná štuková omítka na jádrové, tepelně izolační a sanační omítky.
266,20 Kč
204,97 Kč
Detail
Podkladní natavovací pás Icopal Vedag GLASBIT G 200 S40 7,5 m2/role
−46%

Podkladní natavovací pás Icopal Vedag GLASBIT G 200 S40 7,5 m2/role

Podkladní natavovací pás z oxidačního asfaltu.
254,10 Kč
137,21 Kč
Detail

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat