Menu
Menu

Jak postavit schody ze ztraceného bednění

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak postavit schody ze ztraceného bednění - izomat.cz

Využijte ztracené bednění pro realizaci venkovních schodů. Poradíme, jaký typ ztraceného bednění použít a jak správně postupovat.

Ztracené bednění se nejčastěji využívá při realizacích základové desky domu. Jako náhrada dřevěného bednění pro lití betonu však poslouží při zhotovení nejrůznějších stavebních konstrukcí. Ze ztraceného bednění snadno postavíte i schody ke vstupu domu, na terasu nebo třeba do betonového bazénu. Poradíme, jak na to.

Ztracené bednění najde na stavbě celou řadu využití.

 

Začněte návrhem a pečlivým rozměřením

Než se pustíte do stavby schodů ze ztraceného bednění, pečlivě si načrtněte jeho budoucí podobu a popřemýšlejte nad rozměry. Čím větší počet schodů budete realizovat, tím budou požadavky na přesnost a pečlivý návrh vyšší.

Rozměry schodů navrhněte tak, abyste museli betonové tvárnice co nejméně zkracovat a upravovat. Šířka by měla být alespoň 100 cm, což odpovídá dvěma 50cm tvárnicím položeným vedle sebe. Výška stupně by měla být ideálně v rozmezí mezi 17 až 19 cm, hloubka pak mezi 25 až 35 cm v závislosti na charakteru stavby.

Porovnáte-li tyto rozměry s velikostí běžně dostupného ztraceného bednění, zjistíte, že se úpravám zcela nevyhnete. Problém nastává zejména v případě výšky stupně – nejčastěji se vyrábí betonové tvárnice vysoké 20 nebo 25 cm. Proto je potřeba výšku upravit pomocí úhlové brusky, při realizaci spodního stupně pak odpovídající část zapustit pod úroveň pochozí plochy. Abyste dosáhli odpovídající hloubky stupně, použijte ztracené bednění 500x250x250 mm nebo 500x300x250 mm.

S úhlovou bruskou upravíte tvárnice přesně podle svých představ.

 

Vytvořte betonový základ pro nové schody

Pro zajištění maximální stability schodů ze ztraceného bednění doporučujeme provádět pokládku na připravený betonový základ. Vykopejte jámu do nezámrzné hloubky, z dřevěných desek vytvořte formu a zalijte betonem.

Při stavbě schodů k domu nebo jiné zděné konstrukci doporučujeme do základů v úrovni betonové desky vyvrtat otvory a zatlouct do nich 10mm betonářské tyče (roxory). Po zalití betonem zajistí soudržnost a zabrání „rozjíždění“ schodů od domu. Roxory zapíchněte do betonu také v místech, kde budete na desku pokládat betonové tvárnice.

Alternativním řešením je pokládka ztraceného bednění přímo do štěrkového lože, tedy bez zhotovení betonových základů. Takové řešení však bude spolehlivé jen při realizaci nízkého schodiště do dvou stupňů. Počítejte však s rizikem možných posuvů z důvodu mrazu či deště. Betonový základ je vždy jistějším a spolehlivějším řešením.

 

Pusťte se do pokládky ztraceného bednění

Až budete mít základovou desku připravenou, můžete přistoupit k samotné stavbě schodů ze ztraceného bednění. Začněte realizací prvního stupně. Umístěte požadovaný počet tvárnic na desku, aby jejich středem procházely betonářské výztuže.

Ztracené bednění není potřeba lepit na desku ani k sobě. O soudržnost se postará beton, kterým musíte vnitřní prostory tvárnic vylít. V místě, kde budete pokračovat se stavbou dalšího stupně, nezapomeňte do betonu zapíchnout další roxory. Zajistí zpevnění a propojení jednotlivých „pater“.

Pro zpevnění tvárnic mezi sebou použijte kari síť. Přiložte ji na postavené bednění a zaznačte si místa, kde dochází k dotyku sítě s tvárnicemi. Úhlovou bruskou vyřežte drážky, kari síť usaďte a překryjte vrstvou betonu. Tímto způsobem pokračujte až do posledního schodu.

 

Nášlapy schodů lze řešit různými způsoby

Nabízí se několik způsobu, jak realizovat nášlapy schodů ze ztraceného bednění. Jednou z možností je využití betonové dlažby, kterou nalepíte přímo na styčnou plochu betonových tvárnic.

Pracnější variantou je lepení keramické nebo třeba kamenné dlažby, která vyžaduje dokonalou rovinnost povrchu. V takovém případě vás bude čekat další šalování. Z dřevěných desek si vytvořte formu a připevněte ji k jednotlivým schodišťovým stupňům. Vyplňte ji hladkým betonem a dbejte na rovinnost. Po vytvrdnutí můžete na rovnou betonovou plochu lepit obklady standardním způsobem.

Realizace schodů pomocí ztraceného bednění je ve srovnání s šalovanými betonovými schody rychlejší a pohodlnější. Ztracené bednění je dostupné v mnoha rozměrech, a tak si snadno vyberete typ odpovídající požadovanému typu schodů. Navštivte některou z poboček Izomat, kde najdete betonové tvárnice mnoha rozměrů od renomovaných českých i zahraničních výrobců.

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat