Pokud potřebujete postavit plot na zahradě nebo třeba kolem domu, musíte se rozhodnout pro vhodný materiál a typ konstrukce. Těch existuje nespočet a liší se od sebe vzhledem, životností, pevností, náročností montáže a samozřejmě i cenou. Chcete se do realizace nového plotu pustit svépomocí? Připravili jsme pro vás přehledný návod na stavbu dvou nejrozšířenějších typů. Přečtěte si, jak správně postavit pletivový plot a zděný plot z betonových tvarovek. Je na vás, pro jaké řešení se nakonec rozhodnete.
Dobře řemeslně provedený plot bude váš dům zdobit.
Stavba pletivového plotu
Drátěné neboli pletivové ploty představují nejjednodušší způsob oplocení libovolného pozemku. Výstavba pletivového plotu je cenově dostupná a zvládne ji každý zručný kutil. Jedná se o ideální řešení pro ty, kteří nekladou vysoké nároky na vzhled, zato chtějí funkční bezúdržbový plot s dobrou životností. Hodí se také v kombinaci s oblíbenými živými ploty, které pletivo spolehlivě překryjí. Na výběr máte z několika typů pletiv, které se liší tvarem a velikostí oka, povrchovou úpravou (pozinkováné nebo PVC pletivo) či barvou. Realizace pletivového plotu se skládá z několika kroků:
1. Vyměření pozemku
Nejprve si spočítejte, kolik materiálu budete pro realizaci pletivového plotu potřebovat. Změřte obvod pozemku a podle něj určete požadovanou metráž pletiva, nosného drátu a počet sloupků (měly by být od sebe cca 2,5 metru). Pořiďte si dostatečné množství vázacího drátu, kterým budete ve finálním kroku pletivo upevňovat.
2. Zbudování betonových základů
Místa, kde mají stát nosné sloupky, si vytyčte pomocí kolíků. Pro každý sloupek vykopejte díru o délce strany kolem 30 cm, a to do nezámrzné hloubky, která se pohybuje kolem 80 cm (dle lokality a typu zeminy). Vykopanou díru naplňte betonem.
3. Upevnění sloupků
Do betonu zapíchněte plotový sloupek a vyrovnejte jej pomocí vodováhy. Dejte si pozor na to, aby se spodní držák pro napínací drát vždy nacházel nad zemí a byl u všech sloupků ve stejné výšce. Beton upěchujte. U počátečních nebo rohových sloupků nezapomeňte na vzpěry, které zajistí dostatečnou oporu. Po namontování vzpěry ji v místě dotyku se zemí také zabetonujte.
4. Napnutí nosných drátů
Až beton vytvrdne, je potřeba mezi jednotlivé sloupky napnout nosné dráty. Ty se umísťují do horní, středové a spodní části sloupku. Naměřte si potřebnou délku napínacího drátu a počítejte s rezervou kolem 10 až 15 cm. Na počátečním sloupku umístěte drát do napínacího trnu, u mezisloupků pak do držáků. Poslední sloupek vybavte napínačem, pomocí kterého drát utáhnete dle potřeby.
5. Zavěšení pletiva
Až budete mít připravené nosné dráty, pusťte se do zavěšení pletiva. Částečně jej odrolujte a k prvnímu sloupku připevněte vázacím drátem. Postupně rozvíjejte pletivo a připevňujte jej jak k hornímu, tak dolnímu nosnému drátu. Nakonec pletivo upevněte na prostřední nosný drát.
Sloupek kulatý Pilecký IDEAL Zn + PVC 1750/48/1,5 mm
Čtyřhranné pletivo Pilecký IDEAL PVC KOMPAKT 100 cm x 25 m antracit
Stavba zděného plotu z betonových tvarovek
Do míst, kde se kladou vysoké požadavky na vzhled či neprůhlednost plotu, se klasické pletivové ploty příliš nehodí. Pro zbudování honosného plotu před domem nebo mezi sousedními domy doporučujeme postavit zděný plot z betonových tvarovek, které jsou dostupné v mnoha typových i barevných provedeních.
Na trh dodávají nepřeberné množství typů betonových tvarovek a doplňků například výrobci Presbeton nebo CS Beton, jejichž výrobky naleznete i v naší nabídce. Vyrábí se s využitím technologie vibrolití. Pohledové strany se pak upravují štípáním, díky kterému věrně imitují strukturu přírodního kamene. Standardně mají tvarovky rozměry 400 x 200 x 150 mm, které jsou pro výstavbu plotu nebo zídky ideální. Realizace zděného plotu pomocí tvarovek na spáru je následující:
1. Vyměření pozemku a zhotovení betonových základů
Podobně jako při realizaci pletivového plotu je i v případě těch zděných nezbytné nejprve zaměřit pozemek a připravit betonové základy. Betonové tvarovky se ukládají na suchý betonový základ, jehož ideální šířka závisí na celkové hmotnosti plotu a typu podloží. V případě nižších zděných plotů je 20cm šířka základů zpravidla dostačující. I v tomto případě je nezbytné jámy vykopat do nezámrzné hloubky, tedy přibližně 80 cm. Do základu vkládejte ocelové pruty tak, aby vyčnívaly ze základu cca 30 cm. Rozestupy mezi pruty musí odpovídat umístění středu otvorů v tvarovkách.
2. Izolace základů
Pokud je základ na úrovni okolní zeminy, umístěte izolaci před založením první řady. Ta se provádí nejčastěji s využitím hydroizolačních nátěrů nebo asfaltových pásů. Je-li betonový základ pod úrovní zeminy, pokládá se první řada přímo na něj. Izolace se pak umísťuje až u další řady v místě nad úrovní.
3. Pokládka zdicích tvarovek
Na připravený betonový základ s ocelovými pruty se v dalším kroku pokládají betonové tvárnice, které se k základu i na sebe spojují vhodným typem zdicí malty. Běžné typy tvarovek se musí vyspárovat, a to ideálně už v průběhu zdění. Pokud se chcete spárování vyhnout, pořiďte si betonové tvarovky s fazetkami. U nich je pohledová spára tvořena jen pravoúhlými nebo zkosenými hranami. Kontrolujte rovinatost pomocí vodováhy a umístění tvarovek upravte s využitím gumové paličky. Mezi jednotlivými řadami můžete umístit asfaltové izolační pásy.
4. Vyplnění tvarovek betonem
Pro zvýšení stability a pevnosti se mohou tvarovky vyplňovat betonem. Během betonování je třeba materiál hutnit ocelovou tyčí. Při betonování horní řady zděného plotu pak tvarovky nenaplňujte betonem až po okraj – ponechte volný prostor vysoký kolem 5 cm.
5. Osazení krycích desek nebo stříšek
Po dokončení všech řad je potřeba na betonový plot osadit zákrytové desky, stříšky nebo jiné prvky, které plní estetickou i ochrannou funkci. Zákrytové prvky přilepte pomocí mrazuvzdorného lepidla.
Hledáte-li materiál pro realizaci plotu, který vydrží a bude dobře vypadat, sáhněte právě po betonových tvarovkách. Vzhledem k barevné a typové pestrosti snadno sladíte vzhled tvarovek se stylem vašeho domu. Při dodržení technologického postupu postavíte plot, který vám vydrží desítky let. Nevíte si rady s výběrem konkrétních typů materiálu, stavebních hmot, nářadí nebo postupem výstavby? Ozvěte se nám, rádi vám podáme pomocnou ruku.
Plotová stříška CSB-CSBlok štípaná linie 20 šedá
Tvarovka sloupková LINE BLOCK LB 60/30/SL hladká bílá
Tvarovka sloupková LINE BLOCK LB 60/30/SL hladká černá
Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat