Menu
Menu

Jak na zazimování elektrického a zahradního nářadí

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak na zazimování elektrického a zahradního nářadí - izomat.cz

Připravte elektrické nářadí i zahradní vybavení na zimu. Dozvíte se, jak nářadí zazimovat, udržovat a správně používat i v teplotách pod bodem mrazu.

Na příchod zimy bychom měli připravit nejen naše zahrady, ale také nářadí. Zazimování a údržba elektrického či zahradního vybavení je důležitá zejména v případě, je-li uložené v nevytápěné kůlně nebo dílně. V takových prostorách mohou totiž teploty klesnout i pod bod mrazu. Na nízké teploty je nejnáchylnější aku nářadí, u kterého může dojít k nevratnému poškození bateriových článků.

Pokud předpokládáte, že aku nářadí nebudete v zimním období téměř vůbec používat, baterie z nářadí vyjměte a dobijte je.

 

Zaměřte se na uskladnění akumulátorů

Na zimu připravte především své aku nářadí, respektive samotné akumulátory. Aku šroubováky, vrtačky, pily a další přístroje poháněné energií z baterií chlad vydrží, samotné články ale při dlouhodobém vystavení nízkým teplotám trpí. Náchylné na změny teplot nejsou jen NiMH akumulátory, ale také Li-Ion články, které se v nářadí používají stále častěji. Jsou sice schopné fungovat i v mrazu, vybíjí se však podstatně rychleji a zkracuje se jejich životnost.

Pokud předpokládáte, že aku nářadí nebudete v zimním období téměř vůbec používat, baterie z nářadí vyjměte a dobijte je. Samotné nářadí můžete dále skladovat v kůlně nebo dílně, akumulátory však přeneste na teplé místo. Aby vám sloužily co nejdéle a příliš neklesala jejich kapacita, skladujte je při teplotě 15 až 20 °C. Když na dobití baterií zapomenete a necháte je společně s nářadím v chladu, je možné, že je už nikdy neoživíte a budete muset pořídit nové.

Nezapomeňte, že baterie se kromě aku nářadí nachází i v dalším vybavení dílny. Do tepla tak přesuňte i svítilny, multimetry nebo přenosná rádia. Chcete-li používat nářadí skladované v chladu, před zapnutím jej nechejte ohřát na pokojovou teplotu.

Aku šroubováky, vrtačky, pily a další přístroje poháněné energií z baterií chlad vydrží, samotné články ale při dlouhodobém vystavení nízkým teplotám trpí.

 

Elektrické nářadí skladujte v suchu

V průběhu celého roku by ruční i elektrické nářadí mělo být chráněné před prachem a nadměrnou vlhkostí. Právě v kůlnách a nevytápěných dílnách je během zimy vzdušná vlhkost vysoká, což volně loženému nářadí vůbec nesvědčí. Zazimování nářadí přitom není nijak náročné – stačí, když ho na konci sezóny očistíte, pohyblivé části promažete a uložíte do kufrů či boxů na nářadí. Použít můžete jak originální kufry dodávané k nářadí, tak univerzální stohovatelné typy se zvýšenou ochranou proti vniknutí prachu či vody.

Akumulátorové články jsou např. i v rádiu pro pracoviště či stavby, které je extrémně odolné proti prachu i vlhku.

 

Zahradní nářadí před zimou vyčistěte a zazimujte

Velkou pozornost věnujte i zazimování zahradního vybavení. Důležité je provést pravidelnou údržbu – nánosy bláta, špíny a prachu byste v budoucnu těžko odstraňovali a zbytečně byste snižovali životnost zahradní výbavy.

Dostatek času věnujte zazimování zahradní sekačky. V kůlně vám bude stát až do příštího jara, a tak si zaslouží náležitou péči a pravidelnou údržbu. Začněte vyjmutím a vyčištěním (profouknutím) vzduchového filtru, který zajišťuje dostatečné přisávání vzduchu. Vyndejte také zapalovací svíčky, a pokud mají nejlepší za sebou, vyměňte je za nové. Veškerý benzín odsajte, ale olej před zimou neměňte. Protože se při nízkých teplotách můžou vodní páry kondenzovat do oleje, je lepší jeho výměnu provést až na jaře. Promažte bowdeny, osy kol, podvozek, kryt i nůž sekačky.

Také halogenové svítilny mají v sobě nabíjecí aku článek. Nezapomeňte je před zimou také uskladnit do vytápěných prostor.

 

Nevytápěnou kůlnu nebo dílnu zateplete

Popřemýšlejte nad možností zateplení své kůlny nebo dílny. Uložené vybavení ochráníte před extrémně nízkými teplotami a při správném provedení a odvětrávání se zbavíte i vlhkosti. Konkrétní způsob zateplení volte s ohledem na typ stavby – zděné i dřevěné konstrukce můžete opatřit polystyrenovými deskami, minerální vatou i dalšími izolačními materiály.

Pokud chcete ve vaší dílně pracovat i během zimy, pořiďte si dostatečně výkonný typ elektrického topidla. Pro domácí dílny nejsou příliš vhodné plynové typy topidel, protože vyžadují dostatečné odvětrávání prostoru. Při správném používání jsou však jediným řešením v dílnách a kůlnách, kde není přístup ke zdroji elektrické energie. Při používání topidel se prostor vyhřeje rychle, elektrické nářadí však bude prochladlé delší dobu. Před jeho zapnutím je proto vhodné chvíli vyčkat, až se teplota ustálí a nářadí se aklimatizuje.

Zazimování elektrického nářadí a zahradního nářadí nepodceňujte. Prodloužíte jeho životnost a s příchodem jara se budete moct pustit do práce s plně funkčním a připraveným vybavením. Vše potřebné pro čištění i údržbu najdete na pobočkách stavebnin Izomat, kde najdete i pestrý výběr elektrického nářadí včetně náhradních akumulátorů.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat