Menu
Menu

Jak se starat o nářadí, aby vám sloužilo co nejdéle

IZOMAT stavebniny s.r.o.
IZOMAT - Jak se starat o nářadí, aby vám sloužilo co nejdéle

Prodlužte životnost ručního i elektrického nářadí. Dozvíte se, na co vše se při údržbě nářadí zaměřit, co nepodcenit a jaké pomůcky při čištění využívat.

Ruční i elektrické nářadí používáme v dílně s naprostou samozřejmostí, že často zapomínáme na jeho pravidelnou údržbu. A to je škoda, protože tím zbytečně snižujeme životnost i funkčnost. Stačí pár minut práce – nářadí bude vypadat zase jako nové a udělá vám mnohem lepší službu. Přinášíme vám přehled základní údržby ručního i elektrického nářadí, díky kterému na nic důležitého nezapomenete.

Správné skladování nářadí může prodloužit jeho životnost.

 

Zatočte se rzí na nářadí

Zrezivělé nářadí nevypadá na první pohled nejlépe a není dobrou vizitkou kutila ani profesionálního řemeslníka. Máte-li v dílně vyšší vlhkost nebo jste po práci v mokru nářadí nevysušili, první náznaky rzi se na kleštích, kladivech, klíčích a jiném kovovém nářadí objeví už po několika dnech. Důkladně zkontrolujte veškeré kovové nářadí a se rzí zatočte dříve, než začne materiál výrazněji degradovat. Zbytky rzi seškrábejte ocelovou vlnou, a nakonec povrch dobruste jemným smirkovým papírem.

Na odstraňování rzi můžete použít i speciální prostředky, případně univerzální mazivo WD-40, které má taktéž schopnost rez odstraňovat. Rzi se zbavíte, i když ponoříte nářadí do petroleje a dočištíte je novinami. V petrolejové lázni můžete najednou čistit i větší množství zrezlého nářadí.

 

Nabruste ploché šroubováky

Není třeba zdůrazňovat, že pravidelnému broušení a ostření se u pil, nožů, dlát, seker a dalšího ostrého nářadí nevyhnete. Víte však, že je potřeba jednou za čas přebrousit i ploché šroubováky? Častým používáním se jejich hrot otupí a může změnit i svůj tvar. Při práci s tupými šroubováky se snadno poraníte a téměř s jistotou zničíte hlavu šroubů. Pro broušení plochých šroubováků použijte standardní brousek. Je-li hrana šroubováku silně poškozená a zdeformovaná, využijte elektrickou brusku.

 

Obyčejný brousek vám pomůže při přebroušení šroubováků. Jejich hrot totiž vlivem častého používání může měnit tvar.

 

Zaměřte se na čištění a správné skladování štětců

Až budete po delší době potřebovat cokoliv přemalovat nebo nalakovat, můžete být nemile překvapení stavem vašich štětců. Jejich údržba a způsob skladování se bohužel často podceňuje, a tak bývají po několika měsících zralé na vyhození. Aby štětce netvrdly, po každém použití je pečlivě propláchněte a vymyjte veškeré zbytky barev a laků. Chcete-li zabránit tvrdnutí štětců, uložte je do nádobky s olejem. Po vytažení a propláchnutí budou připraveny k okamžitému použití. Jestli víte, že na štětce několik měsíců nesáhnete, po očištění je zabalte do starých novin a uložte na suché místo.

 

Kleště i nůžky naostřete a přitáhněte

Kleště na dráty i dílenské nůžky dostávají při práci vážně zabrat. Po nějaké době se otupí a neustřihnete s nimi ani obyčejný papír. Kleště a nůžky jemně dobrousíte tím, že s nimi jednou za čas nastříháte alobal nebo jemný smirkový papír. Pokud se nářadí viklá, dotáhněte středový šroub. Preventivně můžete kleště i nůžky promazat zmíněným mazivem WD-40, který zabrání zatuhnutí. Mazivo pomůže i v případě, že k zatuhnutí ručního nářadí již došlo.

 

Dřevěné části nářadí si žádají pravidelnou péči

I když se v poslední době upřednostňuje ruční nářadí s plastovými typy rukojetí, mnozí nedají dopustit na tradiční rukojeť ze dřeva. Zajistí pohodlný úchop, na pohled vypadá hezky a dlouho vydrží, vyžaduje však pravidelnou péči. Objeví-li se na dřevěných částech nářadí hrubé plochy, třísky nebo praskliny, je potřeba rukojeť přebrousit a poškozené místo přetmelit. Abyste dřevo ochránili před působením vnějších vlivů a prodloužili životnost nářadí, napusťte jej kvalitním přírodním olejem. Na dřevěné části nářadí je obzvláště vhodný lněný olej, který se do materiálu snadno vsákne a zajistí jeho vysokou vnější i vnitřní ochranu.

 

Baterie aku nářadí pravidelně dobíjejte

Pokud v dílně často pracujete s aku nářadím, věnujte pozornost správnému skladování. Akumulátory a nářadí skladujte odděleně, a to ideálně při teplotě v rozmezí od 5 do 20 °C. Pokud není vaše dílna vytápěná a v zimě klesá teplota pod bod mrazu, před zprovozněním baterií je nechte aklimatizovat na pokojovou teplotu. Pokud byste začali se zmrzlou baterií ihned pracovat, její životnost by se výrazně snížila. Zmrzlé baterie také v žádném případě nepřipojujte do nabíječky.

Pokud víte, že na aku nářadí delší dobu nesáhnete, před uskladněním je nabijte na cca 50 % kapacity. Rozhodně v dílně dlouhodobě neskladujte zcela vybité akumulátory. Pravděpodobně by se vám je v budoucnu už nepodařilo nabít.

 

Pokud pracujete s aku nářadím, skladujte odděleně akumulátor a samotné nářadí ideálně v teplotách nad 5 °C.

 

Udělejte si pořádek v dílně a nářadí pravidelně kontrolujte

Pokud budete svou dílnu udržovat v čistotě a veškeré nářadí uložíte vždy na své místo, získáte dokonalý přehled o stavu vašeho vybavení. Nářadí nenechávejte volně ležet na ponku. Mohlo by vám spadnout nebo se poškodit při manipulaci s materiálem. Raději jej uchovávejte v přenosných boxech, ve kterých budou v čistotě a suchu.

Udělejte si systém v ukládání vybavení či spojovacího materiálu (inspirujte se třeba tipy z článku o úklidu dílny) a ruční i elektrické nářadí pravidelně kontrolujte. Jakmile uvidíte první známky rzi, deformací, prasklin nebo jiných vad, co nejdříve problém vyřešte a odhalte jeho zdroj.

Pár minut práce strávené údržbou nářadí rozhodně stojí za prodloužení jeho životnosti. Pokud jste údržbu v minulosti zanedbali a máte pocit, že je nejvyšší čas dílnu modernizovat, vyberte si z široké nabídky nářadí na našem e-shopu. Najdete u nás ruční i elektrické nářadí v různých cenových hladinách, které uspokojí potřeby domácích kutilů i profesionálních řemeslníků.

Zdroj fotografií: Izomat