Menu
Menu

Hydroizolace v interiéru i exteriéru: K čemu slouží a proč ji nepodcenit?

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Hydroizolace v interiéru i exteriéru: K čemu slouží a proč ji nepodcenit? - izomat.cz

Ochraňte stavební konstrukce před působením vody a vlhkosti. Seznamte se s různými typy hydroizolace, díky kterým se k podkladu nedostane ani kapka.

Díky hydroizolaci se voda nedostane do konstrukčních prvků, ve kterých nemá co dělat. Ve vnitřních i venkovních částech stavby je takových míst řada. Způsob ochrany proti průnikům vody se přitom u jednotlivých typů konstrukcí liší. Přečtěte si, jaké druhy hydroizolací existují a podle čeho je vybírat.

 

Hydroizolace je velice důležitá součást každé stavby, protože zamezuje vniknutí vody do konstrukce.

 

Kde všude má hydroizolace své místo?

Hydroizolační vrstva je ve většině případů očím skrytá. Přesto má pro funkčnost a dlouhodobou životnost konstrukcí zásadní význam. Minimalizuje rizika vzniku plísní, znehodnocování stavebních materiálů, rezivění i přímého prosakování vody. Své nenahraditelné místo má ve vnitřních i venkovních prostorách.

 

Hydroizolace koupelny

V prostoru sprchového koutu i kolem vany dochází k přímému kontaktu vody s obkladem a dlažbou. Ty samy o sobě stoprocentně neochrání podklad proti vsakování. Voda se k němu může dostat přes špatně uzavřené spárovací hmoty a silikony. Proto je potřeba podkladové stavební materiály ochránit hydroizolačním nátěrem, který vytvoří vodotěsnou vrstvu.

Rohy, okraje žlabů a další namáhaná místa doporučujeme zpevnit a utěsnit pomocí hydroizolačních pásek či bandáží. Kolem sprchového koutu, vany či umyvadla je aplikace hydroizolační vrstvy nezbytná, proto ji doporučujeme aplikovat po celé ploše stěn a podlah. Kvůli vysoké vlhkosti vzduchu a kondenzaci par by se mohly plísně a vlhnutí zdiva projevit i v místech, kde nedochází k přímému kontaktu s vodou.

 

Hydroizolace v dalších místnostech

Aplikaci hydroizolační vrstvy doporučujeme všude, kam proniká pára a může zatéct voda. Ochranu si zaslouží stěny a podlahy na toaletě, v technické místnosti, kuchyni nebo domácím wellness. Neměli byste zapomenout ani na penetrační nátěr při výmalbě. Jak postupovat a jakou stavební chemii zvolit, to se dozvíte v následujících řádcích.

Hydroizolaci základové desky provádí řemeslníci také pomocí asfaltových pásů, například podkladním pásem Vedag TURBO TU.

 

Hydroizolace stavebních základů

Hydroizolace základové desky je nezbytná u jakékoliv novostavby: chrání dům před vlhkostí (tlakovou i vzlínající) a zabraňuje pronikání nebezpečného radonu. Řemeslníci provádí hydroizolaci stavebních základů zpravidla pomocí asfaltových pásů, které nahřívají plynovým hořákem a lepí na napenetrovaný betonový podklad. V současné době roste počet specializovaných firem, které se stříkanou izolací základových desek zabývají.

 

Hydroizolace střech

Zvýšenou ochranu proti prosakování vyžadují zejména ploché střechy, na kterých se hromadí větší množství vody. Ochranu zajistí různé materiály od asfaltových pásů přes PVC folie po tekuté lepenky. Realizace je technologicky náročná a vyžaduje zkušenosti, protože povrch musí být dokonale vodotěsný.

Ochranu však vyžadují i šikmé střechy – krytina ze skládaných prvků není sama o sobě vodotěsná. Proto se na hydroizolaci nahlíží v širších souvislostech. Kombinace krytiny, pojistných fólií, tepelných izolací, krovů a dalších prvků musí zajišťovat náležitou úroveň ochrany vůči vodě a vlhkosti.

 

Hydroizolace balkonů a teras

Postup hydroizolace balkonů a teras je podobný jako u plochých střech. Cílem je zabránit pronikání vody a vlhkosti do samotného podkladu i okolních částí stavby. Zvýšenou ochranu proto musíte věnovat hydroizolaci zdiva. Kritická jsou místa, kde dochází ke kontaktu zdiva s podlahou balkonu či terasy.

V současnosti se hydroizolace balkonů a teras řeší nejčastěji pokládkou PVC fólií. Na zaizolovanou vrstvu pak můžete umístit dlažbu na terčích nebo terasová prkna (ze dřeva či dřevoplastu) na roštech.

 

Hydroizolace bazénů a jezírek

Bazény i zahradní jezírka mají vysoké požadavky na hydroizolaci. Jsou dlouhodobě v přímém kontaktu s vodou, navíc jsou často mechanicky namáhané a vystavené náročným klimatickým vlivům, jako jsou velké teplotní rozdíly, déšť, kroupy či sníh. Na rozdíl od tepelné izolace bazénu je hydroizolace nezbytná, protože chrání konstrukci před únikem vody. Na výběr máte z mnoha systémových řešení: od speciálních fólií přes tekuté gumové hydroizolace až po usazování vodotěsných van.

 

Druhy hydroizolace podle materiálu

Hydroizolační materiály se rozdělují na povlakové a tekuté. Povlakové třídíme do dvou skupin (dle původu materiálu) na syntetické a živičné. Ve venkovních prostorách zpravidla sáhnete po hydroizolaci povlakové, v interiéru naopak pravděpodobně využijete hydroizolační materiály v tekuté formě.

 

Nopová fólie LIKOV LINOP účinně izoluje stavbu proti vodě a radonu a zároveň vytvoří odvětrávanou vrstvu.

 

Syntetické hydroizolace

Hydroizolace ze syntetických materiálů jsou vhodné pro hydroizolace střech, bazénů, balkonů, teras, spodních částí staveb a jiných venkovních konstrukcí. Kromě nejpoužívanější PVC izolace a nopových fólií patří do této skupiny i další plastové a pryžové materiály, jako jsou například geotextilie. Ty samy o sobě nezajišťují voděodolnost, ale chrání hydroizolační vrstvu před poškozením. Fóliové hydroizolace jsou odolné vůči tlaku, což oceníte zejména při výstavbě vícepodlažních budov.

 

Živičné hydroizolace

Nejpoužívanějším typem živičných hydroizolací je asfaltová lepenka. Tento vrstvený materiál obsahuje vložku z tkaniny (obvykle skelného vlákna), která je obalená asfaltem. Plynovým hořákem na PB nahřejete pásy a natavíte je na betonové podklady. Pásy využijete pro hydroizolaci venkovních stavebních konstrukcí a základových desek. Ve srovnání s fóliovými materiály jsou mechanicky odolnější, ale nesnesou tak velké zatížení.

 

Dvousložková hydroizolační stěrka MAPEI Mapelastic A+B 16 kg ochrání beton, bazény a balkony před vodou a vznikem trhlin.

 

Tekuté hydroizolace

Hydroizolační stěrky a nátěry jsou vhodné pro vnitřní a venkovní použití, ale nejčastěji je využijete v koupelně. Jednoduše je aplikujete štětcem či válečkem na podkladní vrstvu. V exteriéru je využijete v místech, která nelze systémově ochránit povlakovou hydroizolací. Snadno s nimi zaizolujete i prostupy s malými rozměry či specifickými tvary.

Na výběr máte mezi jednosložkovými a dvousložkovými hydroizolacemi. Jednosložková hydroizolace je připravená k okamžitému použití a po zaschnutí vytváří elastickou voděodolnou vrstvu. Dvousložková hydroizolace na bázi polymerové pryskyřice schne rychleji. Vyžaduje však náročnější přípravu, která souvisí s promísením dvou složek. Ve srovnání s jednosložkovou na bázi disperze je dvousložková hydroizolace odolnější a trvanlivější.

Ať chcete před průniky vody ochránit vnitřní prostory nebo vnější stavební konstrukce, výběr správného typu materiálu nepodceňujte. Navštivte některou z poboček IZOMAT, kde pořídíte vše potřebné na jednom místě. Povlakové i tekuté hydroizolace zakoupíte také v našem e-shopu.

Hydroizolační stěrka MAPEI Mapelastic A+B 16 kg
−15%

Hydroizolační stěrka MAPEI Mapelastic A+B 16 kg

Mapelastic je velmi pružná hydroizolační stěrka, která se používá k...
2 420,00 Kč
2 057,00 Kč
Detail
Nopová fólie 400 g tloušťka 8 mm 0,5x20 m
−45%

Nopová fólie 400 g tloušťka 8 mm 0,5x20 m

Černá profilovaná fólie pro vytvoření svislé drenážní vrstvy.
45,98 Kč
25,29 Kč
Detail

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat