Než se chopíte malířského válečku a pustíte se do výmalby pokojů, zaměřte se na přípravu podkladu. Její součástí je zejména aplikace penetračního nátěru, který zlepší přilnavost nátěrových hmot a sníží jejich spotřebu při malování. Poradíme vám, jaký typ penetrace zvolit a jak při práci správně postupovat.
Pokud jste se do malování pustili bez nanesení penetrace, hrozí riziko odlupování nového nátěru a také vznik viditelných fleků a map u vyspravovaných stěn.
Proč před malováním používat penetraci
Penetrační nátěr má za úkol sjednotit vlastnosti podkladu a snížit jeho prašnost a nasákavost. Současně zvyšuje přilnavost nátěrové hmoty. Pokud byste se do malování pustili bez nanesení penetrace, hrozí riziko odlupování nového nátěru a také vznik viditelných fleků a map u vyspravovaných stěn. Podklad, který není opatřený penetrací, je více nasákavý, a tak je spotřeba barvy podstatně vyšší. Vynecháním penetrace proto rozhodně neušetříte.
Asfaltový lak penetrační Paramo ALP 3,5 kg
Omítkový tmel Soudal 500 g
Malířská škrabka patentní
Akrylátová penetrace Soudal Soudakrat 1 kg
Primalex Fungicidní penetrace 5 l
Jak oškrábat zeď
Kdy se škrabání zdí nevyhnete? Jestliže je na zdi více vrstev starých nátěrů. Chcete si udělat test, zda vás tato činnost nemine? Přejeďte namátkou po zdi mokrým válečkem a jestliže na něm ulpí kousky starého nátěru, smiřte se s tím, že škrabání zdi je jediná možnost, aby se barva neloupala. Zdi škrabejte zamokra malířskou škrabkou a vzniklé nerovnosti zatmelte či vystěrkujte.
Seškrabali jste původní nátěr, nebo jste odstranili tapety? Pak rozhodně použijte penetrační nátěr. Dokáže zpevnit narušený povrch a vytvoří jednotnou vrstvu, jakýsi spolehlivý můstek mezi novým nátěrem a podkladem. Penetrace sjednotí i povrch, který má na různých místech rozdílnou nasákavost. V případě tvrdého, nenasákavého podkladu vám penetrace poslouží zároveň jako pojivo mezi podkladem a novou úpravou povrchu.
Příprava podkladu
Ještě než se však do penetrace pustíte, je nutné podklad očistit a osušit – zbavit ho např. zbytků pavučin a prachu. Podklad musí být pevný a bez mastnoty. Jsou ve zdi prasklinky? Pak je vyplňte omítkovým tmelem.
Jak vybrat vhodnou penetraci? Představujeme typy penetračních nátěrů
Výběr správné penetrace je naprosto zásadní. Penetrační nátěr musí chemicky odpovídat zamýšlené povrchové úpravě. Vhodnou penetraci pro konkrétní finální nátěr vám většinou doporučí výrobce přímo na obalu výrobku. Většina typů penetrací je vodou ředitelná a založená na disperzní bázi. Pro posílení soudržnosti nátěru s podkladem lze použít základní penetraci, nebo speciální hloubkovou. Základní univerzální penetrace je určená pro nátěry nových dobře vyzrálých zdí, čistých omítek i povrchů ve skvělé kondici.
Pokud se pouštíte do výmalby opravovaných nebo starších omítek či překrývání původních nátěrů, zvolte penetraci hloubkovou. Pojivo obsahuje mikroskopické částečky, které proniknou hluboko do nasákavého materiálu a zajistí jeho dokonalé zpevnění. Na povrchy horší kvality pak penetraci nanášejte ve dvou vrstvách.
Protiplísňová penetrace
Do místností s vyšší vlhkostí vzduchu nebo výskytem plísní je vhodná fungicidní penetrace Primalex, která díky obsaženým aktivním složkám zabrání vzniku plísně. Ve vlhkých prostorech navíc doporučujeme po protiplísňové penetraci použít také speciální otěruvzdorný nátěr Primalex MYKOSTOP s výraznou kryvostí a obsahem účinných fungicidních látek, které likvidují plísně a mají i preventivní protiplísňový účinek.
Základní univerzální penetrace je určená pro nátěry nových dobře vyzrálých zdí, čistých omítek i povrchů ve skvělé kondici.
Penetraci využijete nejen při malování
Penetrační nátěry se používají také na podlahy, beton, sádrokartonové a dřevěné desky, pod obklady a dlažby nebo omítky. Podle způsobu použití a spojovaných materiálů je třeba zvolit správnou variantu. Speciálním typem je například asfaltová penetrace, která je důležitá pro zajištění pevného spoje hydroizolačních materiálů, například samolepicích střešních pásů.
TIP: Chystáte se malovat? Přečtěte si také náš článek Jaké barvy vybrat do interiéru
Jak postupovat při penetrování podkladů
Aby byl penetrační nátěr funkční a zajistil kvalitní přilnavost nátěru, je potřeba dodržet správný postup aplikace. Proces penetrování se skládá z několika kroků:
1. Příprava podkladu
Penetraci je potřeba nanášet na soudržný a očištěný podklad. Proto je důležité nejprve očistit omítky od mastnoty, prachu, zbytků stavebních hmot nebo původního odlupujícího se nátěru. Před penetrováním je také nezbytné opravit velké praskliny, uražené rohy nebo opadané kusy omítky. V dřívějším článku o výmalbě se dozvíte další tipy, na co všechno si před malováním dát pozor.
Do místností s vyšší vlhkostí vzduchu nebo výskytem plísní je vhodná fungicidní penetrace Primalex, která díky obsaženým aktivním složkám zabrání vzniku plísně.
2. Zakrytí podlah, oken, dveří i nábytku
Čištění zaschlé penetrace na podlahách, oknech, dveřích či nábytku je velmi obtížné. Proto nezapomeňte zakrýt veškeré vybavení zakrývací fólií. Zárubně, vypínače, zásuvky a další detaily překryjte maskovací páskou.
3. Promíchání a naředění penetrace
Protože penetrační nátěry obsahují sedimentující pigmenty, je potřeba je před použitím promíchat. Podle poréznosti podkladu je možné penetraci ředit vodou dle pokynů udávaných výrobcem. U většiny univerzálních penetrací se doporučuje na vysoce savé podklady (nové omítky, vnitřní stěrky) nanášet penetraci neředěnou.
Na dřevěné desky nebo dříve natřené povrchy ve standardní kvalitě můžete penetraci naředit v poměru 1:2. Pokud se chystáte vymalovat stěny, na kterých se nachází původní nátěry ve velmi dobré kvalitě, případně disperzní omítky, můžete penetraci ředit v poměru 1:4.
Fólie zakrývací 4x5 m, 0,007 mm
Štětka Spokar malířská kulatá C 10A dřevěné držadlo
Papír brusný se suchým zipem 100x125 mm 3 ks
Papír brusný se suchým zipem 150x125 mm 3 ks
Papír brusný se suchým zipem 180x125 mm 3 ks
Papír brusný Lobster 225 mm zrnitost 120
4. Nanášení penetrace a vhodné pomůcky pro penetraci
Promíchanou a naředěnou penetraci začněte postupně nanášet na stěny. Pomocí kulaté malířské štětky roztírejte penetrační nátěr po celé ploše a nevynechejte žádnou část. Pro natírání je ideální štětka s délkou vlasu 12–18 cm. Pokud vám práce se štětkou nejde a penetrace vám stéká a stříká všude kolem, použijte malířský váleček. Penetrování bude pracnější, ale čistější. Pro práci na špatně přístupných místech použijte štětec zárohák, s kterým natřete zeď např. i za radiátorem. Na nerovnoměrný povrch po penetraci se vám také bude hodit brusný papír zrnitosti 150 až 180, který pomůže podklad zahladit.
Asfaltová penetrace je důležitá pro zajištění pevného spoje hydroizolačních materiálů, například samolepicích střešních pásů.
5. Schnutí
Před nanesením další vrstvy penetrace nebo barvy musí nátěr vyschnout. Jak dlouho schne penetrace? To závisí na mnoha faktorech včetně okolní teploty nebo poměru ředění s vodou. Minimální doba schnutí je 4 hodiny, u neporézních materiálů penetrovaných při nižší teplotě však může trvat i 12 hodin. Suchou penetraci poznáte na dotek. Nesmí být lepkavá ani zanechávat lesklý film.
Penetrování podkladů není žádná věda, stačí jen dodržet základní pravidla a na nanášení barvy nespěchat. Navštivte některou z našich poboček IZOMAT a pořiďte si kvalitní penetraci i vše další pro malování. Zkušený personál vám s výběrem ochotně pomůže. Veškeré vybavení a potřeby pro škrabání zdí, penetraci i malování pořídíte také pohodlně v e-shopu IZOMAT.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT