Menu
Menu

Betonové palisády a tvárnice: Využití na zahradě i u domu

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Betonové palisády a tvárnice: Využití na zahradě i u domu - izomat.cz

Zjistěte, jak správně používat betonové palisády a svahové tvárnice pro zpevnění svahů i vytvoření dekorativních terénních úprav. Vše najdete v našem článku.

Pokud máte neupravený svažitý pozemek, čeká vás spousta práce. Díky betonovým palisádám a tvárnicím si ji však usnadníte. Svépomocí vytvoříte kaskádovité terasy, schodiště či opěrné zídky. Pomocí prvků z betonu pak v zahradě či před domem snadno vytvoříte i další konstrukce – ohraničení, vyvýšené záhony a jiné. Poradíme vám, pro jaký typ betonových výrobků se rozhodnout a jak správně postupovat.

 

Vzhledem k dostupné ceně a vlastnostem patří betonové palisády mezi nejpoužívanější typy vertikálních konstrukčních prvků.

 

Betonové palisády

Tyto kolmé prvky se přibližně třetinou své délky zapouští do země, a tak mohou bezpečně zpevňovat svahy či sloužit jako opěrné zdi. Betonové palisády se vyrábí průmyslově pomocí technologie vibrolisování. Zpravidla jsou dvouvrstvé (s výjimkou štípaných palisád, které mají jen jednu vrstvu betonu).

 

Vlastnosti

Vzhledem k dostupné ceně a vlastnostem patří betonové palisády mezi nejpoužívanější typy vertikálních konstrukčních prvků. Mají vysokou pevnost v tlaku i tahu, jsou mrazuvzdorné a odolné vůči povětrnostním vlivům.

Jejich výhodou je také snadná a technologicky jednoduchá montáž, která nevyžaduje použití těžké stavební techniky. Betonové palisády jsou vyhledávané i díky svému vzhledu – jednak mohou mít různé tvary a povrchové úpravy, jednak umožňují vytvoření kruhových, zaoblených i jinak tvarovaných ohraničení plochy.

 

Možnosti použití

Jak jsme zmínili v úvodu, zahradní palisády se zpravidla používají pro zpevnění svahu a stavbu opěrných zdí. Patří však mezi univerzální betonové prvky, které využijete například při realizaci:

  • ohraničení pochozích ploch u domu,
  • ohraničení okrasné části zahrady,
  • ohraničení pískovišť a dětských hřišť,
  • schodových stupňů ve svažitém terénu,
  • kaskádovitých teras na zahradě,
  • vyvýšených záhonů,
  • nižších zídek,
  • zakončení dlažby.

 

Dekorativní palisády jsou dostupné v různých barevných variantách.

 

Palisáda vs. obrubník

Betonové palisády mají vertikální orientaci a používají se především jako opěrné prvky. Zahradní obrubníky jsou orientované horizontálně a slouží zejména k oddělování ploch. Protože je část palisády zapuštěná do země, na pohled může připomínat úzký betonový obrubník či dlaždici. Právě část ukrytá v zemi zajišťuje zvýšenou oporu. Pokládka obrubníků však bývá často jednodušší a rychlejší. Nevyžaduje tak hluboké zapuštění do země a díky orientaci ohraničí větší část plochy.

 

Základní typy betonových palisád

Palisády z betonu rozdělujeme podle rozměrů, typu konstrukce a barvy či tvaru:

Rozdělení podle rozměrů: V nabídce najdete palisády o délce od 20 cm do 2 m. Kratší využijete při stavbě dekorativního ohraničení, ty vysoké pak na zídky a vyšší opěrné konstrukce.

Rozdělení podle typu konstrukce: Palisády z vibrolisovaného betonu podle typu konstrukce rozdělujeme na jednovrstvé a dvouvrstvé. Jako jednovrstvé se obvykle vyrábí dekorativní štípané palisády, které imitují vzhled přírodního kamene. Povrchová úprava materiálu vzniká odlamováním na speciální štípačce na beton. Tento postup by u dvouvrstvého betonu nebyl technologicky proveditelný.

Pro výrobu většiny typů palisád se používají dvě vrstvy betonu s různým složením a odlišnými vlastnostmi. Díky nim jsou palisády odolnější a pevnější, a tak si lépe poradí s vnějšími tlaky a mechanickým namáháním. K dispozici jsou i odlehčené betonové palisády, které mají uprostřed dutinu. Usnadňují manipulaci, ale nehodí se do míst s vysokými požadavky na odolnost vůči působení tlaku.

Rozdělení podle barvy a tvaru: dekorativní palisády jsou dostupné v různých barevných variantách. Díky technologii probarvení betonové směsi tak pořídíte nejen šedé, ale také okrové, hnědé, červené či cihlové betonové prvky. Na výběr máte i z mnoha tvarů – palisády mohou být kruhové, trapézové, čtvercové, zaoblené apod. Protože se však z technologických důvodů vyrábí v mírně kónickém tvaru, je nutné je při montáži dočasně fixovat pomocí klínů.

Betonové palisády se vyrábí jako dvouvrstvé vibrolisované prvky.

 

Jak usadit betonové palisády

Postup při realizaci betonových palisád je podobný, ať už potřebujete zpevnit svah, nebo postavit vyvýšený záhon.

1. Vytyčte si průběh a výšku palisád – nejprve si vápnem či pískem vyznačte průběh budoucí palisády. To je nutné zejména při realizaci kruhového či jinak tvarovaného ohraničení. Abyste při usazování dodrželi požadovanou výšku, zatlučte do země dvě tyče, odměřte výšku od země a natáhněte provázek.

2. Vykopejte základ – palisády usazujte do betonového lože o tloušťce minimálně 10 cm. Při zpevňování svahů by měl betonový základ sahat do nezámrzné hloubky (zpravidla 80 cm). Vykopejte dostatečně hluboké jámy a vyplňte je nejprve vrstvou štěrku, následně vrstvou betonu.

3. Zapusťte první palisádu – na vyrovnaný betonový základ postavte první palisádu a proveďte dobetonování z obou stran. Tzv. opěrka z betonu musí sahat alespoň do třetiny výšky palisády. Pokud tak budete usazovat sloupek o délce 60 cm, alespoň 20cm část musí být pod zemí a zpevněná betonem.

4. Pokračujte v pokládce – při kladení palisád z betonu kontrolujte vodní váhou svislost jejich uložení. Průběžně palisády zpevňujte betonem z bočních stran a před ztvrdnutím betonu fixujte sloupky pomocí klínů.

5. Proveďte zásyp a dokončovací práce – pokud budou palisády plnit funkci opěrné zdi ve svahu, z jedné strany je zasypte zeminou. Předtím však doporučujeme na straně zásypu umístit nopovou folii a drenážní rouru. Zajistíte tak bezproblémový odvod vody a ochranu proti prorůstání mechů či vzniku vápenatých výkvětů.

 

Betonové tvárnice (svahovky)

Pro zpevňování svahů se vedle palisád používají také svahové tvárnice z betonu. Na zahradě a kolem domu pak různé typy betonových tvárnic využijete pro stavbu zídek, schodišť a jiných konstrukcí. Samostatnou kategorii tvoří betonové ztracené bednění, které využijete například při stavbě plotů. Podrobný návod na stavbu plotu z betonových tvarovek najdete v samostatném článku.

 

Vlastnosti

Svahové tvarovky jsou navržené tak, aby poskytovaly stabilní oporu svahu. Na rozdíl od ztraceného bednění jsou dostupné v mnoha tvarech, barvách a povrchových úpravách – dekorativnost je jejich důležitou vlastností.

Okrasné betonové tvárnice mají dutinu, kterou po pokládce vyplníte betonem, štěrkem nebo zeminou (s možností výsadby rostlin). Betonové tvárnice do svahu mají integrované zámky, které usnadňují montáž a současně zajišťují vzájemnou stabilitu. Při správném postupu realizace je riziko sesuvu či posunu minimální.

 

Možnosti použití

Stejně jako palisády se i svahové tvárnice používají zejména pro zpevňování svahů a stavbu opěrných zdí. Pokládat je můžete v jedné řadě na sebe, nebo s posunem pro vytvoření kaskády. Svahovky jsou vhodné i pro realizaci schodišťových stupňů v zahradě nebo ohraničení ploch. Jejich výhodou je možnost vyplnění zeminou a vysázení rostlin. Ohraničení okrasné zahrady tak využijete přímo k pěstování.

Existují i další typy betonových tvárnic. Pro výstavbu plotů se používají např. betonové tvárnice na sloupky, zatravňovací betonové tvárnice či zdicí tvárnice z betonu.

U nestabilních svahů je potřeba za okrasnou zdí nejprve vytvořit výztužnou opěru ze ztraceného bednění.

 

Jak usadit svahové tvárnice

Pokládka svahových tvárnic je jednoduchá a rychlá. Důležitá je pečlivá příprava podkladu a stavba pevných základů, které zajistí adekvátní oporu pro celou konstrukci. Postupujte v následujících krocích:

1. Vybudujte výkop – v místě budoucí opěrné zdi odstraňte část svahu. Vytvořte výkop do nezámrzné hloubky (zpravidla 80 cm).

2. Vybetonujte základový pás – při realizaci zdi o výšce od 1 metru je potřeba tvarovky usadit na vrstvu betonu o tloušťce alespoň 20 cm. Beton uložte na vrstvu zhutněné kamenné drtě v nezámrzné hloubce. Při stavbě nízkých zdí (do 1 metru) nemusíte zpravidla betonovat základy. Stačí jen zapustit první řadu tvárnic do kamenné drtě.

3. Položte první řadu tvarovek – pomocí napnuté šňůry si určete přesný průběh svahovek. První tvarovku nasměrujte zámkem (průhybem) ven a mírně zatlučte do betonu gumovou paličkou. Položte druhou tvárnici s průhybem dovnitř, aby se zámky propojily. Dodržujte doporučované rozestupy (obvykle 5 až 10 mm). Po položení celé řady vyplňte dutiny štěrkem či zeminou.

4. Pokračujte v pokládání dalších řad – další řady tvárnic pokládejte do tvaru šachovnice, tj. na polovinu délky svahovky z nižší řady. Opěrné zdi můžete pokládat přesně na sebe, nebo s posunem pro vytvoření kaskády. Tvárnice následně vyplňte zeminou.

5. Dosypte výkop – po položení všech řad dosypte prostor za tvárnicemi kamennou drtí a zeminou. V místech, kde je zvýšená hladina spodní vody, nebo kde hrozí eroze, nainstalujte drenážní trubku pro odvod vody.

Samotnou pokládku palisád či svahových tvárnic zvládnete svépomocí. Pokud však plánujete stavbu vyšších opěrných zdí, které budou přenášet vysokou zátěž, konzultujte svůj záměr s projektantem či statikem. U nestabilních svahů je totiž potřeba za okrasnou zdí nejprve vytvořit výztužnou opěru ze ztraceného bednění. S výběrem vhodných typů palisád a tvarovek vám rádi pomůžeme na kterékoliv pobočce stavebnin Izomat. Veškeré nářadí a materiál také můžete objednat z pohodlí domova přímo v našem e-shopu IZOMAT.

Ztracené bednění DITON 30 500x300x250 mm
−20%

Ztracené bednění DITON 30 500x300x250 mm

Tvárnice DITON k vytvoření zakládacích pásů nebo stěn.
85,91 Kč
68,73 Kč
Detail
Ztracené bednění CS-BETON 20 500x200x250 mm
−24%

Ztracené bednění CS-BETON 20 500x200x250 mm

Dutinové bednicí tvárnice jsou určeny pro vyztužené i nevyztužené nosné...
77,44 Kč
58,85 Kč
Detail
Palisáda CS-BETON VERA 11/11/60 šedá
−15%

Palisáda CS-BETON VERA 11/11/60 šedá

Palisáda VERA je určena pro vytváření terénních stupňů jak ve...
180,29 Kč
153,25 Kč
Detail
Ztracené bednění Best 15 500x150x200 mm
−20%

Ztracené bednění Best 15 500x150x200 mm

Ztracené bednění ve výšce 200 mm.
64,13 Kč
51,30 Kč
Detail
Ztracené bednění PRESBETON 30 500x300x200 mm
−25%

Ztracené bednění PRESBETON 30 500x300x200 mm

Ztracené bednění je určeno pro všechny výstavby základových pásů různých...
83,49 Kč
62,62 Kč
Detail

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat