Menu
Menu

6 tipů na zabezpečení vašeho staveniště

IZOMAT stavebniny s.r.o.
6 tipů na zabezpečení vašeho staveniště - izomat.cz

Staveniště je místem plným nástrah a rizik. Přinášíme vám 6 tipů na zabezpečení staveniště, které zajistí maximální ochranu majetku i zdraví z hlediska BOZP.

Demoliční práce, realizace novostavby nebo rozsáhlé rekonstrukce se neobejdou bez důkladné přípravy. S tou úzce souvisí i zabezpečení staveniště, a to jak z hlediska ochrany zdraví, tak majetku. Jako zhotovitelé stavby máte z hlediska BOZP řadu závazků, některá opatření pak můžete provést nad rámec svých povinností. Přinášíme 6 tipů, na co vše se při zabezpečování staveniště zaměřit.

Staveniště se vyplatí zajistit z hlediska majetku i zdraví. Požadavky jsou pevně stanoveny zákonem.

 

1. Neprůchozí oplocení: nepodceňte ho!

Ohrazení stavby je při zajišťování staveniště nezbytným základem. Požadavky jsou přesně stanoveny zákonem Nařízení vlády č. 591/2006 Sb. Patří mezi ně například předepsaná výška alespoň 180 cm. Protože je potřeba zajistit staveniště proti vstupu nepovolaných fyzických osob, musí být zastavěné území ohrazeno ze všech stran. Součástí oplocení by tedy měly být i zajištěné vstupy, které budou v době mimo práci na stavbě uzamčené.

 

Mobilní oplocení – praktický způsob ohrazení staveniště

Pro ohrazení staveniště doporučujeme používat mobilní oplocení, se kterým se snadno manipuluje a které umožňuje variabilní sestavení podle potřeby. Standardně je tvořené trubkovým rámem, který je vyplněný svařovanou sítí. Oplocení se usazuje do patek (betonových, kovových, nebo plastových) a propojuje se spojkami.

Pořízení vlastního oplocení se při jednorázové stavbě zpravidla nevyplatí. Výhodnější cestou je zajištění pronájmu oplocení, které nabízíme i v rámci naší půjčovny nářadí Izomat. Ať už si oplocení zapůjčíte na pár týdnů, či měsíců, ušetříte a vyhnete se starostem se skladováním nebo případným prodejem. Mobilní oplocení si u nás jednoduše vyzvednete, na staveništi poskládáte a později ho k nám zase přivezete.

 

2. Zabezpečená stavební buňka se vyplatí

Na staveništi se nachází nejen velké množství stavebního materiálu, ale také nářadí a mechanizace. Na staveništi byste proto měli mít dostatečně prostornou stavební buňku, ve které budete vybavení skladovat. Právě tyto buňky jsou však velkým lákadlem pro zloděje. Rozhodnete-li se v nich ponechat drahé vybavení, snažte se kontejner nebo jiný typ buňky co nejlépe zabezpečit.

Základem je osazení robustními dveřmi, které budou vybavené zámkem a ideálně i petlicemi. Bude-li mít stavební buňka okna, doporučujeme je opatřit mřížemi. Rozhodně se vyplatí investice do elektronického zabezpečení nebo kamerového systému. Mnohé nenechavce od pokusů o vloupání odradí i věrné napodobeniny kamer či alarmů, které stojí pár korun.

 

3. Zabezpečovací systémy – elektronické i kamerové

Možnost zabezpečení staveniště pomocí elektronických či kamerových systémů jsme už nastínili. Chránit však nemusíte jen stavební buňky, ale také celý prostor staveniště včetně příjezdových cest, kde máte venku uskladněný stavební materiál, včetně např. cihel či betonové směsi a omítky.

Na trhu jsou k dispozici i cenově dostupné kamerové systémy s možností připojení k internetu. Pokud si na staveništi vytvoříte mobilní Wi-Fi hotspot a kamerový systém k síti připojíte, můžete dění na stavbě sledovat i prostřednictvím mobilního telefonu. Jednoduché kamerové systémy s možností záznamu jsou k dostání už od pár stokorun, a tak je kamerový dohled dostupný i pro svépomocné stavebníky. Spolehlivější ochranu pak zajistí profesionální zabezpečovací a kamerové systémy, jejich pořizovací cena se však pohybuje v řádu tisíců až desetitisíců korun.

Bezpečnostní cedule upozorní na zmíněné jámy a prohlubně, nebezpečný materiál, riziko pádu těžkých předmětů nebo třeba riziko úrazu elektrickým proudem.

 

4. Zakrytí výkopů, propadlin a otvorů

Při zabezpečování staveniště myslete i na zdraví. Bezpečnostním rizikem jsou různé jámy, propadliny, otvory v zemi, vyčuhující svazky drátů nebo výkopy. Tato riziková místa proto zakryjte, případně ohraďte. Zajištění prohlubní nebo propadlin je koneckonců povinné i z hlediska zákonu o BOZP na staveništích, tak na to nezapomínejte.

 

5. Bezpečnostní cedule snižují riziko úrazu

Každé staveniště je plné nástrah a možných rizik. Vy jakožto zhotovitelé stavby o nich pravděpodobně víte. Pracovníci nebo jiné volně se pohybující osoby o nich ale nemusí mít potuchy. V okolí rizikových míst umístěte bezpečnostní cedule, které upozorní na zmíněné jámy a prohlubně, nebezpečný materiál, riziko pádu těžkých předmětů nebo třeba riziko úrazu elektrickým proudem. Pomocí cedule byste měli upozornit i na monitoring pomocí kamerového systému a oplocení opatřit cedulemi „zákaz vstupu na staveniště“.

 

6. Pojištění rozestavěné budovy i vybavení

Bohužel i při snaze o co nejlepší zabezpečení staveniště může dojít ke krádežím, vandalismu nebo živelní pohromě. Pro tyto případy si sjednejte pojištění rozestavěné budovy. Řešíte-li financování formou hypotečního nebo jiného účelového úvěru, bude po vás pojištění vyžadovat i samotná banka.

Pojistné podmínky si důkladně prostudujte a pečlivě srovnejte více typů pojištění. Některé pojistky nabízí plnění i při krádeži stavební mechanizace, jiné se dokonce vztahují na škody, které jsou způsobeny vadně provedenou prací. Podmínky pro splnění požadavků však bývají přísné. Zamyslete se nad tím, jste-li vůbec schopni těmto požadavkům vyhovět. Jestli ne, nemá smysl za pojistný produkt přeplácet. Pokud se v oblasti pojištění příliš neorientujete, raději se obraťte na odborníky, kteří vám vše vysvětlí a doporučí nejvhodnější řešení.

S pojištěním staveniště vám ve stavebninách Izomat moc nepomůžeme. Zato dokážeme zajistit výpůjčku mobilního oplocení a dodat ochranné pomůcky, stavební materiály i potřebné vybavení. Navštivte některou z poboček Izomat a o rozsahu nabízeného sortimentu i služeb půjčovny nářadí se sami přesvědčte.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com